Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Jerzy Strączyński

Energia życiowa

60Współczesne problemy zdrowotne człowieka sięgają pogranicza medycyny, ekologii, a nawet tzw. medycyny energetycznej i są bardziej zróżnicowane, niż nam się do niedawna zdawało. Ostatnio w USA i wielu krajach europejskich wzrasta zainteresowanie dawnymi, szczególnie wschodnimi, systemami filozoficzno-medycznymi i koncepcją pięciu żywiołów.

Orientalne systemy medyczne trak- tują człowieka całościowo, opie- rają się na zjawiskach energetycznych zachodzących w organizmie i uwzględniają ekologiczne czynniki środowiska i ich wpływ na zdrowie.
 
Energia przestrzeni – środowisko naturalne – człowiek
W przestrzeni, w której żyjemy i poruszamy się, zachodzi wiele różnorodnych zdarzeń i procesów. Oddziaływanie energii przestrzeni na organizm człowieka i inne organizmy żywe oraz na materię nieożywioną nie budzi już wątpliwości. Działanie to jest jednak niezwykle subtelne i jeszcze mało rozpoznane przez naukę. Niektórzy twierdzą, że stanowi pewnego rodzaju przejaw uzdrawiania za pomocą przestrzeni. Czy rzeczywiście jest to możliwe, zastanawia się wielu ludzi.  Warto przypomnieć, że już fotografie Kirliana ukazują ciało otoczone przez niewidzialne pole elektryczne zwane na Wschodzie i w ezoteryce – aurą.  Czyżby potwierdzały przypuszczenie, że jesteśmy jakby „zasilani”  pewną tajemniczą formą energii, która, jak twierdzą mistycy Wschodu, wypełnia cały wszechświat? Kirlian w swoich badaniach zauważył również, że fotografia aury młodej, zdrowej osoby zdecydowanie różni się od aury osoby starej i schorowanej.
Otóż owe relacje energetyczne człowieka z energiami przestrzeni i osobniczo ukształtowana podatność jego organizmu (i innych istot) powodują przywrócenie zakłóconej harmonii i równowagi energetycznej w stosunku do energii kosmicznej i energii przestrzeni.
Energia przestrzeni zawiera pośród swych składowych bardzo ważne dla zdrowia różnego rodzaju energie rezonansowe.
One to zapewniają dobre samopoczucie i zdrowie oraz sprawność fizyczną i umysłową.
 
Wchłanianie i transformacja energii
Wchłanianie, transfer i transformacja tych subtelnych energii odbywa się poprzez oddech, jak i sfery niematerialne, czyli aurę, czakry i kanały energetyczne. Wchłaniane w ten sposób energie zwiększają siły witalne, przywracają zdolności samoobrony i prawidłowej samoregulacji organizmu człowieka.
Ułatwiają likwidację zaczątków choroby na poziomie struktur energetycznych w tzw. przedklinicznej fazie rozwoju. Pozwalają nam również odreagować stres i różnego rodzaju napięcia emocjonalno-mentalne.

Energia życiowa zwana praną jest pobierana w znaczącej ilości z przestrzeni. Duże znaczenie mają cząsteczki witalności, które towarzyszą promieniowaniu słońca. Dlatego nasza aktywność życiowa związana jest z porą dnia, kiedy powietrze i przestrzeń są nasycone dużą ilością prany.
Prana wchłaniana jest w sposób naturalny wraz z oddechem oraz poprzez czakry. Na ogół wyróżnia się siedem czakr głównych, które możemy wyobrazić sobie jako niewidoczne dla oka wiry energii. Każdy z tych siedmiu wirów skupiony jest wokół jednego z siedmiu gruczołów dokrewnych (gruczoły płciowe, trzustka, nadnercza, grasica, tarczyca, szyszynka, przysadka mózgowa). Jedną z ich funkcji jest pobudzenie wydzielania hormonu przez gruczoł, a jak wiemy, hormony regulują wszystkie funkcje zachodzące w organizmie człowieka.
U osoby zdrowej energia wiruje w czakrach jednakowo i z dużą prędkością. Ruch ten umożliwia przepływ witalnej energii ku górze i zasila ciało i umysł. Jeżeli jednak jeden z tych wirów zwalnia obroty lub jest zablokowany, wtedy przepływ energii witalnej jest znacząco utrudniony i może stać się początkiem różnych dysfunkcji, a nawet fizycznych dolegliwości. W przywróceniu normalnego ruchu (wirowania) energii w czakrach, a więc i w powrocie do zdrowia, pomagają ćwiczenia jogiczne np. ćwiczenia tsa lung, których nauczam na kursach bioterapii, a także dobrze wyszkolony bioenergoterapeuta.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Barwy zabłąkanych dusz

    Wiele legend mówi o zjawach widywanych w starych zamczyskach. Najnowsze relacje świadków dowodzą, że dziś Białe, Czarne i innych kolorów Damy można spotkać w wielu miejscach.…

    Czytaj więcej...

  • Oblicza wampira

     Kim lub czym jest wampir? Jak wygląda i skąd się bierze jego nadnaturalna moc i nienasycony głód? A przede wszystkim: dlaczego ludzie w ogóle zaczęli zadawać takie pytania?…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.