Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Jędrzej Fijałkowski

Pozbawia dolegliwości

64Ma szczęście. Jakby prowadziło go przez życie „coś z góry”. W Otrębusach, skąd pochodzi, podczas okupacji kilka razy cudem udało mu się ujść z życiem, cudem z mamą, Józefą, uratowali żydowską dziewczynkę, cudem w rodzinnym zakładzie ogrodniczym nie udało się Niemcom nakryć żydowskich zbiegów. Potem, od wczesnej młodości, coś jakby nasycało jego głowę wizjonerskimi pomysłami. Coś jakby przekazywało myśli, otwierało w mózgu nowe połączenia dla wyobraźni, nowe obrazy, które samoistnie przynosiły rozwiązania problemów albo zupełnie nowe wynalazki w różnych dziedzinach, o których nikomu się nie śniło.

 

Jakby był tym pierwszym, który przecierał drogę, podłączał się do pola Sheldrake’a i tam zostawiał swoje myśli i obrazy rozwiązań. Tak ma do dziś. I kiedy sobie pomyśli, jakie wspaniałe rzeczy można by zrealizować, gdyby nie upór, głupota, tępactwo i prywata ludzi, którzy zamiast pomóc w realizacji pomysłów dobrych i potrzebnych dla wszystkich, a szczególnie dla bezpiecznej i zdrowej egzystencji człowieka, fauny i flory, klimatu, wciąż rzucają mu kłody pod nogi i usiłują zniechęcić do dalszych prac – to najzwyczajniej go to denerwuje, choć jest na co dzień „niespotykanie spokojnym człowiekiem”. A jeśli nawet jakiś pomysł uzyska choćby cień możliwości realizacji – natychmiast sprawa rozbija się o brak pieniędzy, a raczej niechęć do wydania pieniędzy na coś nowego, poza standardowego, i pomysłodawcy podsuwa się myśl, że może zainteresowaliby się tym za granicą? I rzeczywiście – interesują się. Tak straciliśmy fenomenalne magnetofony Stefana Kudelskiego, światowe pierwszeństwo w światłowodach, w laserach, tak szlag trafił polską Enigmę, genialny deszyfrator kodów.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Barwy zabłąkanych dusz

    Wiele legend mówi o zjawach widywanych w starych zamczyskach. Najnowsze relacje świadków dowodzą, że dziś Białe, Czarne i innych kolorów Damy można spotkać w wielu miejscach.…

    Czytaj więcej...

  • Oblicza wampira

     Kim lub czym jest wampir? Jak wygląda i skąd się bierze jego nadnaturalna moc i nienasycony głód? A przede wszystkim: dlaczego ludzie w ogóle zaczęli zadawać takie pytania?…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.