Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2013

Małgorzata Trzaskoma

Energia spełnionych marzeń

Reiki jest starożytną sztuką duchowego uzdrawiania, działającą poprzez nakładanie rąk. Jest metodą uzdrawiania i samouzdrawiania, którą każdy może stosować i rozwijać. Można ją przekazywać wszystkim i wszystkiemu, z dobrą intencją i zgodnie z wolną wolą. Wzmianki o tej metodzie uzdrawiania można odnaleźć już w przekazach starożytnych cywilizacji.

Techniki podobne do współczesnego reiki istniały już wcześniej, jako zbiór praktyk zawartych w przekazach i księgach. Pierwsze udokumentowane teksty pochodzą z Indii z czasów Gautmana Siddharthy (563–479 p.n.e.) i zawarte są w świętych księgach sutrach.
Pierwowzór reiki, znany jako Lingi, (Ling Chi) z Chin do Japonii sprowadziła prawdopodobnie pierwsza znana z imienia władczyni Japonii, Himiko (Himeko, Pimiko). Rządziła w latach 173–248, jej imię oznacza „księżniczka słońca”.  Reiki propagowała także Cesarzowa Gensho (680–748), zwana Niebiańskà Władczynią. Była 44 cesarzową w tradycyjnej linii władców Japonii, piątą z ośmiu kobiet, które władały Imperium Kwitnącej Wiśni.  
 
Współczesną formą reiki jest Usui Reiki Ryoho.  Oznacza to dosłownie „System Uzdra- wiania Uniwersalną Energią Życia Usui”.  Jego twórcą był Mikao Gyoho Usui, który przywrócił wiedzę i umiejętność jej stosowania, udostępniając ją w nowocześniejszej formie.
Twórca współczesnego systemu przekazywania energii reiki urodził się 15 sierpnia 1865 r. we wsi Taniai (podawane też jest Yago). Ukończył szkołę wyższą, płynnie posługiwał się obcymi językami, interesował się zarówno wschodnią, jak i zachodnią medycyną, teologią i filozofią. Podróżował i kontynuował
studiowanie zachodniej medycyny i nauki.
W 1892 roku zaraził się cholerą i przeżył wówczas doświadczenie z pogranicza śmierci. Miał wizję Buddy Mahavairoćana – Wielkiego Centralnego Buddy przekazującego mu nauki.

Było to doświadczenie, które przesądziło o jego dalszym życiu i zainicjowało znaczące zmiany. Zaczął interesować się systemami duchowego uzdrawiania; postanowił poznać je dla dobra ludzkości.
Według przekazów, w 1914 roku (podawany jest także rok 1922) udał się na górę Kurama, aby pościć i medytować. Po 21 dniach doświadczył strumienia energii reiki, samoinicjacji, otrzymując dar uzdrawiania i odpowiedzi na wiele dręczących go pytań.

 

Usui Reiki Ryoho swoje korzenie wywodzi głównie z taoistycznego wewnętrznego qigong (chi kung) leczniczego, chińskiej medycyny pięciu przemian oraz z buddyjskiej szkoły Tendai.

Usui Reiki Ryoho nie jest systemem religijnym ani wyznaniowym, a jako metoda duchowego uzdrawiania jest ponadwyznaniowe i ponadkulturowe.  Nie stoi w sprzecz- ności z jakimikolwiek praktykami religijnymi czy duchowymi. Może je wzbogacić,
a dzięki swej uniwersalności pozwolić lepiej zrozumieć.
Celem leczniczego systemu Usui Reiki Ryoho jest uzdrowienie całej osoby – ciała, umysłu i ducha. Odnosimy się do źródła reiki, jako Źródła Stworzenia czy Istoty Wszystkiego, którą z japońska zwie się Sonten, a rozumie jako Miłość, Światło i Moc.
Ki to japońskie słowo, znane dziś na całym świecie, oznaczające Uniwersalną Energię Życia, energię przenikającą cały Wszechświat. Energia ta jest integralną częścią wszystkich żyjących istnień, otwierającą nas na duchowy wymiar życia.
To system bioenergoterapii symbolicznej, w którym przy pomocy symboli łączymy się z energią. W zależności od stopnia zaawansowania, mamy do czynienia z różnymi symbolami o różnej częstotliwości energetycznej i działaniu. Już od drugiego stopnia pracujemy mentalnie i możemy tę energię wysyłać na odległość.
Reiki stymuluje procesy samouzdrawiania, wzmacnia ciało i ducha, likwiduje blokady, oczyszcza z toksyn, zanieczyszczeń, relaksuje, doprowadzając cały organizm do harmonii psychofizycznej i duchowej. Harmonizuje ciało i umysł, działając skutecznie na wszystkich płaszczyznach: fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Może stosować je każdy. Do przekazywania energii nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień czy predyspozycji.

System ten jest także indywidualną drogą rozwoju duchowego, sposobem na bardziej świadome życie.

By życie stało się lepsze

Praca z tą energią może mieć wielki wpływ na życie, nie tylko wewnętrzne i duchowe, ale także materialne. Jeśli ktoś zaangażuje się
i praktykuje tę metodę, to zmienia się jego zdrowie, emocje, psychika, ale także ma większy wpływ na to, co wokół niego się dzieje. Nie tylko w kwestii poprawy kontaktów z innymi ludźmi, ale również poprawy sytuacji życiowej, finansowej, realizacji marzeń i celów.

Już od drugiego stopnia reiki, możemy działać poza czasem i przestrzenią. Przesyłamy energię na odległość, nie tylko po to, by poprawić czyjeś zdrowie, ale także, jako wsparcie. Możemy bowiem wspomagać swoje lub czyjeś działania (zgodnie z jego wolną wolą), wysyłając energię w przyszłość, aby pomogła nam zrealizować to, czego pragniemy lub potrzebujemy. Czyli, jak widać, reiki ma zarówno wymiar duchowy, jak i praktyczny.
Od drugiego stopnia uczymy się pracować mentalnie, np. z tzw. wewnętrznym dzieckiem, z psychiką, emocjami, zdrowiem, przerabiać traumy życiowe, poprawiać relacje międzyludzkie, pracować ze swoją karmą.

Jeśli ktoś by zapytał, czy można przepracować swoją karmę, sprawić, aby życie stało się lepsze, to pracując z reiki, jest to możliwe. Ponieważ ta energia działa na wszystkich poziomach istnienia człowieka. Przesyłając energię w przeszłość, nie zastanawiamy się, z którego okresu naszego życia czy wcielenia wywodzi się problem, lub choroba, która nam doskwiera. Reiki dociera tam samo, uzdrawiając nas albo sytuację.
Przerabiając przeszłość, polepszamy teraźniejszość, polepszając teraźniejszość, mamy lepszą przyszłość, a tym samym wypracowujemy sobie przyszłą karmę.

Artykuły z tej kategorii

  • Obrazoburcza teoria wszystkiego

    Przypomnijmy słowa ksiądza prof. Michała Hellera (z wywiadu w „Polityce”), które kończyły jedenasty odcinek cyklu: świat, tak jak go postrzegamy i rekonstruujemy w naukowych teoriach, na pewno jest w jakimś stopniu naszą konstrukcją. Co wiącej, są zwierząta, które mają inne zmysły niż my.…

    Czytaj więcej...

  • Zakodowane w kręgach cz.3

    O złożonej symbolice kręgów zbożowych, przeróżnych interpretacjach znaczenia skomplikowanych formacji i zdumiewających wynikach badań - pisaliśmy w poprzednich numerach.   …

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.