Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2013

Maria Szyszkowska

Agresja

21Wyjątkowa przenikliwość Kanta doprowadziła go do oryginalnego wniosku. Mianowicie, po raz pierwszy w  dziejach wykazał, że agresja może mieć również sens pozytywny. Otóż człowiek z natury swej jest bierny i skłonny do wygód. Tym, co go najmocniej interesuje – o ile nie rozwija się duchowo – jest dobrobyt. Ale dążenie do wygody i bierność są na tyle dominujące, że siłą zdolną poderwać człowieka do działania staje się agresja.

 

Jest bezdyskusyjne, że niechęć ku czemuś bądź nienawiść to uczucia cementujące zbiorowość i skłaniające do podejmowania działań. Przykładem tego są rewolucje. Dochodziło do nich z powodu biedy i gniewu, agresji skierowanej do tych, którzy pławili się w dobrobycie. Dziś również agresję wywołuje uświadamianie sobie tego, że bogacenie się małej grupy ludzi odbywa się kosztem ubożenia, a nawet nędzy większości. Uczucia negatywne bardziej uruchamiają działania niż uczucia nasycone życzliwością.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Wrzesień 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.