Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2013

Dawid Brykalski, Mateusz Królik

Widok znajomy ten

24Usterka ludzkiego mózgu, dowód na istnienie tajemnych mocy, krótki atak epilepsji, zdolność do przewidywania przyszłości, skutek uboczny reinkarnacji czy wreszcie błąd systemu kreującego świat? Teorii dotyczących zjawiska déj∫ vu jest mnóstwo. Naukowcy, mimo licznych eksperymentów prowadzonych od ponad stu lat, nadal do końca nie wiedzą, co jest przyczyną tajemniczej przypadłości i do czego może ona prowadzić.

To fascynujące odczucie może nas spotkać w różnych sytuacjach – podczas jazdy do pracy, rozmowy z przyjaciółmi, romantycznej kolacji czy spaceru w parku. Dziwny proces występuje nagle i trwa od kilku do kilkunastu sekund. Człowiek, przeżywając déjà vu, ma wrażenie, że to, co właśnie widzi, już kiedyś się wydarzyło, nie jest jednak w stanie powiedzieć, kiedy miała miejsce dana sytuacja. Czasami odczuwa prekognicję, czyli przekonanie o możliwości przewidzenia przyszłości. Całemu zdarzeniu towarzyszy aura tajemniczości i niesamowitości.

Zwrot „déjà vu” tłumaczony z języka francuskiego oznacza dosłownie: „już widziane”. To niezwykłe zjawisko spotkało przynajmniej raz w życiu 2/3 spośród badanych. Wyniki pokazały, że najczęściej dotyka osób młodych, mających bogatą wyobraźnię oraz podróżników. Często ma związek z chorobami, defektami i innymi nieprawidłowościami ludzkiego mózgu. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia tajemniczego mechanizmu są: choroby, traumy, środki halucynogenne czy zmęczenie organizmu. Nauce znany jest przypadek Szweda, który przyjmując dwa różne leki na grypę i zapalenie oskrzeli, bezustannie doświadczał déjà vu.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Wrzesień 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.