Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2013

Jan Tulik

Kamień optymizmu

46 "Kamień nie umiera – człowiek umiera; kamień jest…"
Cezary Łutowicz

Ziemia sandomierska – jedyne na świecie miejsce występowania krzemienia pasiastego. Okolice Krzemionek Opatowskich, na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. To tu wydobywany był w neolicie i wczesnej epoce brązu. Przed pięcioma tysiącami lat używano go do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym. Ponad czterdzieści lat temu Cezary Łutowicz odkrył ten kamień na nowo. Uważa, że krzemień pasiasty usłojeniem przypomina wzburzoną wodę, a krzesany jeden o drugi miota iskry.

Polski diament
Nazywa się go polskim diamentem. I kamieniem optymizmu, co jest w pełni uprawnionym tytułem, także w aspekcie historycznym. Atrybuty te sprawiły, że pasiastym kamieniem optymizmu żywo zainteresował się świat mody i rozrywki, biżuterię z niego noszą takie gwiazdy jak Victoria Beckham, Boy George czy Robin Williams. W czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej krzemień pasiaty, jako wyróżnik polskości, był jednym z prezentów dyplomatycznych. Prezydentowa Anna Komorowska promowała go na spotkaniu z ludźmi sztuki, dyplomacji i biznesu w polskiej ambasadzie w Pekinie.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Wrzesień 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.