Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Listopad 2013

Alicja Łukawska

Dusze czyśćcowe

1.tifOd wieków niektórzy ludzie obdarzeni zdolnościami medialnymi mają kontakty z duszami czyśćcowymi. Jedni gościli je w swoich domach, inni odbyli wizyjną podróż po zaświatach w towarzystwie anioła stróża.

Idea czyśćca jako miejsca okresowych cierpień za grzechy wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. W należącej do Starego Testamentu Drugiej Księdze Machabejskiej napisano, że Juda Machabeusz rozkazał ofiarować 200 tysięcy drachm za dusze żołnierzy poległych w czasie bitwy. Święty Paweł sugerował, że istnieje możliwość oczyszczenia przez ogień czyśćcowy. Temat czyśćca pojawiał się też w pismach Ojców Kościoła. Święty Augustyn odróżniał ogień czyśćcowy, który oczyszcza, od ognia piekielnego, który niszczy zatwardziałych grzeszników. Grzegorz Wielki ustalił związek pomiędzy wczesną pokutą i oczyszczeniem. Jednak dopiero dzień Wszystkich Świętych ustanowiony w X w. zwrócił powszechną uwagę na dusze zmarłych. Od tamtej pory listopad jest miesiącem, w którym szczególnie należy pamiętać o tych, którzy odeszli.

 

(...)Więcej przeczytasz w numerze Listopad 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.