Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Listopad 2013

Jędrzej Fijałkowski

Rozprawa o złotej rybce

22Gwałtownie protestujemy przeciwko wykorzystywaniu zwierząt do celów badawczych, nawet jeśli dotyczy to prac nad nowymi lekami pomocnymi w zwalczaniu chorób dotychczas nieuleczalnych. Czy te badania są konieczne, czy przekraczają próg naszej wrażliwości, czy oznaczają niepotrzebne dręczenie zwierząt doświadczalnych i czy nie ma innej drogi? Zgodnie z podstawową zasadą prawa rzymskiego audiatur et altera pars – wysłuchajmy dziś drugiej strony.

Z prof. dr. hab. JACKIEM KUŹNICKIM, dyrektorem Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, rozmawia Jędrzej Fijałkowski.

Jesteśmy społeczeństwem, które dzięki postępom w dziedzinie biologii, chemii i medycyny dożywa sędziwego wieku. Czy jest to jednak życie miłe, przy kończących się zasobach organizmu, który nie jest w stanie udźwignąć bagażu naszych lat?
– Organizm ludzki faktycznie z wiekiem ulega „zużyciu”, jednak dzięki nauce żyjemy coraz dłużej. Pociąga to za sobą określone konsekwencje – starzejemy się jako społeczeństwo i drastycznie wzrasta liczba tak zwanych chorób związanych z wiekiem.
Ludzie chcą żyć nie tylko coraz dłużej, ale coraz lepiej i zdrowiej. My, naukowcy, w ramach naszych możliwości, staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż nie znamy wszystkich przyczyn wielu nękających nas chorób.
Wciąż jesteśmy na etapie poszukiwań. I chociaż dzięki nim wiemy więcej i stajemy się mądrzejsi, nadal daleko nam do rozwiązania wielu zagadek naszego organizmu. Wystarczy chociażby wskazać, jak bardzo mało wiemy o funkcjonowaniu mózgu. Liczba osób z chorobami wynikającymi ze zmian zachodzących w mózgu rośnie w ogromnym tempie. Dotyczy to w szczególności chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Coraz częściej nękająca ludzi depresja to także choroba mózgu. Na badania jego funkcjonowania ukierunkowanych jest obecnie wiele laboratoriów na świecie i na te badania przeznacza się znaczące fundusze.
Społeczeństwo oczekuje od naukowców i lekarzy konkretnych rozwiązań, pragnąc pozbyć się dręczących je chorób, jednakże wydaje się nie akceptować pewnych konieczności, których te badania wymagają. Musimy zrozumieć, że w medycynie nie ma postępu bez badań z wykorzystaniem zwierząt, których nie zastąpią prace na hodowlach komórkowych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa coraz więcej ludzi będzie dotkniętych np. chorobą Alzheimera. Takie osoby choć będą fizycznie obecne, to przez wiele lat nie będzie już z nimi kontaktu i nie będą w stanie czynnie uczestniczyć w życiu rodzinnym, będą natomiast wymagać całodobowej opieki.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Listopad 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Gdy szukasz celu życia

    Ezoteryk, filozof i nauczyciel duchowy próbuje w niej odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących myślącego człowieka.…

    Czytaj więcej...

  • Magia snu

    W ciągu kilkunastu ostatnich lat stosunkowo dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi, zaczął się cieszyć jeden z najbardziej niezwykłych stanów świadomości, znany od tysięcy lat w środowiskach magów, mistyków i okultystów.   …

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.