Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Listopad 2013

Leszek Matela

Tajemnice Krzyża Chakana

44Jednym z bardziej niezwykłych południowoamerykańskich znaków symbolicznych jest Krzyż Chakana, zwany też krzyżem Inków bądź Krzyżem Andów. Jako symbol wyrażający odwieczny porządek wszechświata, stosowany jest do dziś dość powszechnie i to nie tylko przez Indian.

Chaka  w języku keczua oznacza „most” lub „połączenie”, a hanan – „wysoki”, „wielki”, „znajdujący się na górze”. Nic dziwnego, że nazwa ta interpretowana jest w wolnym tłumaczeniu jako schody do nieba. Krzyż opiera się na planie kwadratu i posiada przy każdym ramieniu po trzy schodki u góry i trzy u dołu. Wewnątrz znajduje się koło. Niekiedy tworzy je pusta przestrzeń.

KOD INKASKIEGO SYMBOLU
Krzyż ilustruje inkaski obraz świata. Górna część skierowana jest na północ, dolna na południe, ramię prawe na wschód, a lewe na zachód. W koncepcji kosmologicznej odnosi się do gwiazdozbioru Krzyża Południa. Każda część nawiązuje do konkretnych symboli.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Listopad 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.