Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Listopad 2013

Adam Bytof

Małymi kroczkami do wielkiej zmiany

68Rozwój osobisty kryje w sobie pewnego rodzaju sprzeczność, która wcześniej czy później, zmusi nas do głębokiego przemyślenia naszych planów i sposobów działania.

Na świadomym poziomie chcielibyśmy, żeby nasze życie się zmieniło, np. żebyśmy mieli dobrze prosperująca firmę, zdrowe, szczupłe i sprawne ciało, żebyśmy biegle mówili w obcym języku, regularnie medytowali itp. Są to nasze świadome pragnienia i decyzje zmiany, jednak nie bierzemy zazwyczaj pod uwagę jednej istotnej rzeczy. Nasz mózg nie lubi zmian! Zasada optymalnego wykorzystania energii mówi, że jeżeli coś do tej pory działało, czyli jakoś udało nam się przeżyć, to nie ma potrzeby tego zmieniać. Większość ludzi żyje w zgodzie z tą zasadą, jednocześnie czując jednak mniejszą lub większą frustrację z powodu zaprzepaszczenia okazji do rozwoju. W głębi duszy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że rozwój jest celem naszego życia. Nie realizując swoich potencjałów, podświadomie mamy poczucie winy w stosunku do samych siebie. Jeżeli jednak podejmiemy decyzję o samodoskonaleniu w jakiejś dziedzinie, będziemy musieli skonfrontować się ze swoistą „inercją mózgu”, jego oporem przed zmianami, obroną status quo.

Zmiana wywołuje lęk i opór, szczególnie wtedy, gdy jest radykalna. Jeżeli krok, który mamy uczynić, jest zbyt duży, wywołuje strach. Ciało migdałowate, czyli część naszego mózgu odpowiedzialna za kontrolowanie reakcji „walcz lub uciekaj”, która ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania, generuje lęk, który blokuje działanie kory mózgowej. Przed tysiącami lat, w chwili gdy atakowało nas dzikie zwierzę, niepotrzebna była nam zdolność analizy, myślenie logiczne, popęd seksualny, twórcze myślenie, trawienie itp. Te funkcje zostawały wyłączone, by ułatwić ciału bezpośrednie działanie. Dziś w sytuacji stresowej również powracamy do prostych, automatycznych zachowań, a myślenie i wola zostają wyłączone. W takich okolicznościach trudno nam utrzymać nowe zachowania.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Listopad 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.