Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Czerwiec 2013

Ewa Krajewska Ewa Krajewska

Santería

Rytuały Santeríi
Rytuały Santeríi są niezwykłe. Łączą one elementy wierzeń afrykańskich i katolicyzmu. Wyznawcy modlą się przed ołtarzami poszczególnych Orishas, odmawiając katolickie modlitwy, jak „Ojcze nasz” czy „Zdrowaś Mario”. Często używana jest również woda święcona. Ponadto, na ołtarzu należy złożyć ofiarę, a raczej dary dla wybranego ducha. Każdy Orisha lubi inne potrawy i dary. Wyznawcy Santeríi doskonale wiedzą, co trzeba składać w ofierze poszczególnym duchom. Oprócz darów w postaci owoców, wina, miodu, słodyczy, należy ofiarować również zwierzęta: kury, gołębie, kaczki, owce, a nawet żółwie. W trakcie rytualnych ceremonii, kapłan podrzyna gardło zwierzęciu. Krew przeznaczona jest dla Orishii, natomiast mięso zjadają wyznawcy. Wyjątek stanowią rytuały związane z oczyszczaniem ze złych energii lub uzdrawianiem. Wówczas takie mięso nie nadaje się do spożycia, ponieważ uważa się, że negatywne energie lub choroba przeszły z ciała człowieka do ciała zwierzęcia.
Najważniejszym rytuałem jest bembé. Kapłan, zwany babalawo, użycza swojego ciała Orishii. Duch przenika do jego ciała, dzięki czemu może przemówić do zgromadzonych wyznawców ludzkim głosem. Zanim do tego dojdzie, kapłan zapada w stan transu, który osiąga podczas szalonego tańca przy hipnotycznych rytmach granych na bębnach. Dopiero gdy babalawo jest w stanie ekstazy, Orisha może zagościć w jego ciele. Wówczas przekazuje cenne wskazówki i ostrzega przed niebezpieczeństwem.
Niezwykle istotnym elementem pracy kapłana jest przepowiadanie przyszłości. Każdy babalawo ma swojego opiekuńczego Orishę, który pomaga mu w tej pracy. Do dywinacji używa się naszyjników związanych z danym duchem, zwanych eleke. Kapłan rzuca naszyjnik i odczytuje przyszłość klienta na podstawie tego, jak ułożyły się koraliki. Innym sposobem jest rzucanie skorup orzecha kokosowego. Zdarza się, że kapłani sięgają po nieco bardziej wyszukane metody i wróżą z kart zwanych baraja espaola, które są podobne do kart tarota. Przepowiadanie przyszłości jest magiczną czynnością, łączącą świat nieba i ziemi. Orishas przekazują swą wiedzę z nieba na ziemię z pomocą kapłanów. Podczas seansu babalawo jest w kontakcie ze swoim Orishą, rozmawia z nim i przekazuje klientowi to, co duch ma do powiedzenia.
Zadaniem kapłanów jest również uzdrawianie. Posiadają oni bardzo rozległą wiedzę na temat zielarstwa i naturalnych metod leczenia. Bardzo ważną rolę w terapii odgrywa święcona woda oraz katolickie modlitwy. Uzdrowiciele Santeríi często działają wespół z lekarzami medycyny konwencjonalnej. Uważają, że chorych należy leczyć jednocześnie na płaszczyźnie duchowej i fizycznej, a choroba pojawiła się w ich życiu dlatego, że zboczyli z drogi, jaką powinna kroczyć ich dusza.
Wyznawcy Santeríi nie budują świątyń dla duchów. One mieszkają w domach kapłanów, którzy w swoich mieszkaniach ustawiają dla nich ołtarze. Na Kubie Orishę uosabia lalka siedząca majestatycznie na krześle przypominającym królewski tron. Wokół lalki ustawione są szklanki z wodą oraz świece. W innych częściach świata, gdzie żyją wyznawcy Santeríi, ołtarz składa się głównie z przedmiotów będących atrybutami danego ducha. Wyznawcy zbierają się w domu kapłana i wówczas odprawia się rytuały. Społeczność wiernych jest zhierarchizowana. Na jej czele stoi kapłan posiadający największe doświadczenie, a nieco niżej znajdują się osoby, które dopiero są w trakcie inicjacji i nauki.
Droga do kapłaństwa jest skomplikowana i czasochłonna. Kandydaci na kapłanów muszą wykazać się wielką cierpliwością, jak również odpowiedzialnością. Pierwszym rytuałem, jaki muszą przejść, jest tzw. oczyszczanie głowy. Starszy kapłan wylewa wodę z dodatkiem specjalnej mieszanki ziół na głowę pretendenta. Można użyć do tego rytuału mleczka kokosowego i bawełny. Po oczyszczaniu, kandydat (lub kandydatka – kapłanami są również kobiety) jest gotowy na przystąpienie do pierwszej inicjacji. Polega ona na przyjęciu kilku najpopularniejszych Orishas. Starszy kapłan konsultuje z duchami, które z nich będą najwłaściwsze dla danego pretendenta. Rytuał polega na przyjęciu kolorowych naszyjników reprezentujących poszczególne duchy. Od tej pory kandydat musi je stale nosić. Wyjątek stanowi okres miesiączkowania u kobiet. Wówczas przyszłe kapłanki powinny zdjąć elekes.

Druga inicjacja nazywa się medio asiento. Starszy kapłan po rozmowie z duchami określa, któremu Orishii będzie w przyszłości służył kandydat. Wybrany Orisha zostanie jego przewodnikiem po świecie duchowym i będzie mógł wcielać się w ciało kandydata podczas rytuałów. W trakcie trzeciej inicjacji pretendent przyjmuje czterech Orishas, zwanych wojownikami. Przyszły kapłan, podczas tej ceremonii, otrzymuje od swojego mentora atrybuty symbolizujące właśnie te duchy. Najważniejsza jest ostatnia, czwarta inicjacja – zwana asiento. Można rzec, że są to ponowne narodziny wyznawcy Santeríi, ale po tym i tak nie może on jeszcze pełnić posługi kapłańskiej. Po przyjęciu ostatniej inicjacji należy odczekać rok. Przez ten czas przyszły wróż lub uzdrowiciel nosi wyłącznie białe ubranie i stara się unikać kontaktu z osobami, które nie są adeptami tej religii. Dopiero po upływie dwunastu miesięcy, kapłan może rozpocząć swoją pracę z duchami, pomagając klientom poprzez uzdrawianie lub przepowiadanie przyszłości, w zależności od tego, jaką drogę wybrały dla niego Orishas.

Artykuły z tej kategorii

  • „Kwantowa magia”, czyli proces zmiany

      Czy wiesz, że Twoja podświadomość może wpływać na świat, który postrzegasz wokół siebie? Tak naprawdę robi to od zawsze, choć nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nie podejrzewasz nawet, że świat, który widzisz, jest ukształtowany przez Twoją podświadomość. Nie piszę „świat zewnętrzny”, ponieważ taki świat nie istnieje.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.