Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Lipiec 2013

Jerzy Strączyński Jerzy Strączyński

Nawyki, tendencje, przyzwyczajenia

66Życie we współczesnych trudnych czasach zapewnia człowiekowi wiele możliwości rozwoju oraz duchowej przemiany. Każdy sam jest odpowiedzialny za wybór własnej drogi duchowej. Trzeba też pamiętać o tym, że aby dokonać pozytywnych zmian, należy to zrobić we właściwym momencie i w odpowiedni sposób.

 

Dlatego powinniśmy od czasu do czasu i bez uprzedzeń przyjrzeć się swojemu życiu i je podsumować. Obiektywnie określić dokonania lub ich brak, poznać własne możliwości i ograniczenia. Przeważnie ulegamy różnym, być może niegroźnym, nałogom, zniewalającym nas przyzwyczajeniom czy nawykowym tendencjom. Kiedy zastanawiamy się, jak dokonać życiowych zmian, próbujemy najczęściej poprzez umysł i intelekt. Czy łatwo jest zmienić umysł i własne nawyki? Raczej nie. Nawet głos rozsądku i dobre intencje niewiele tu potrafią zdziałać. Wiemy, jak wielu rzeczy nie powinniśmy robić, a jednak je robimy.
Pewnie wielokrotnie zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. I nie znajdowaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Otóż tybetańskie starożytne nauki podkreślają, że nasze nawykowe wzorce myślenia i postępowania są zakorzenione znacznie głębiej niż w sferze umysłu i właśnie dlatego dobre intencje nie mogą do nich dotrzeć i ich zmienić. Nie mają mocy i wystarczającej siły oddziaływania. Dlaczego? Ponieważ to, w jaki sposób doświadczamy umysłu, życiowych problemów i nawykowych tendencji, jest rezultatem subtelnej energii zwanej po tybetańsku lung, w Indiach praną, a w Chinach energią chi.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Lipiec 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.