Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2014

Paweł Wiliński

O Michale Sędziwoju

26Cieszył się ogromną sławą w całej Europie. Bywał na dworach książąt, cesarzy i króla Zygmunta III Wazy. Relacjonował podróże po Polsce i wielu krajach europejskich. Dla rozwoju badań dopuszczano go nawet do studiowania dzieł dostępnych jedynie w Bibliotece Watykańskiej. Nadworni poeci pisali o nim pochwalne wiersze, inni natomiast, zabiegając o jego przyjaźń, dedykowali mu swoje dzieła. Kim tak naprawdę był Michał Sędziwój? Wybitnym wizjonerem czy ogarniętym obsesją szarlatanem?

 

Nazywano go różnie. Michał Sędziwój to także Sendivogius Polonus, Nobilis Polonus vel Cracovia, Heliocantharus Borealis – Północny Piewca Słońca, a nawet Sendivog oder Sansovax. Natomiast sam zainteresowany podpisywał swoje dzieła jako Cosmopolita i posługiwał się dwoma łacińskimi anagramami, podkreślającymi jego polskie pochodzenie: „Divi Leschi genus amo” i „Angelus doce mihi jus”.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2014

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.