Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2014

Justyna Gul

„Profil Białej Damy”

40Była nie tylko jedną z najciekawszych poetek, autorką śmiałych erotyków i wierszy magicznych, ale pasjonatką jogi, ziół i wróżbiarstwa. Interesowała się mistyką i wiedzą tajemną.

 

Magiczna od dzieciństwa
Maria Kossak przyszła na świat
24 listopada 1891 roku w Krakowie, w Kossakówce, obszernej willi położonej niedaleko Wawelu. Kiedy się rodziła, nikt nawet nie śmiał przypuszczać, że córka Wojciecha Kossaka, wielkiego malarza, to przyszła poetka, o której będą mówić kiedyś: „Zalotnica niebieska”, „Safona z Krakowa” czy „Grande amoreuse” poezji miłosnej. To o niej Szymon Terlecki pisał: „(…) z woli przeznaczenia Pawlikowska jest dla mnie niematerialnością obłoku, wiotką smugą cienia, który przeszedł bokiem. Ale równocześnie jest bliźnim istnieniem, doświadczonym i sprawdzonym ponad wszelką wątpliwość, zapamiętanym na długo, chyba na zawsze”.
W dzieciństwie mała Maria zwana była Lilką. Nieoficjalne imię początek wzięło od gier słownych, a że rodzina Kossaków uwielbiała takie językowe zagadki i zabawy, to powstała Marylka – Lilka.
Wiele wycierpiała w dzieciństwie. Źle leczone złamanie ręki skończyło się skrzywieniem kręgosłupa i długotrwałą rehabilitacją. Być może to właśnie cierpienie i ból uczyniły z niej indywidualistkę, której głowa pełna była marzeń. Być może – rozbudziły artystyczną naturę i poczucie wyjątkowości.
Czy była piękna? – można zapytać, gdy ma się w pamięci szereg mężczyzn u jej boku. Jej urody nie da sę określić jednoznacznie. To raczej wewnętrzny magnetyzm podbijał serca. Piękny zarys twarzy i wielkie oczy przyciągały spojrzenia, zaś eteryczność i pewna nierealność, które ją otaczały, budziły w mężczyznach chęć opieki nad tajemniczą istotą. Irena Krzywicka tak pisze o poetce: „Osobliwym zjawiskiem była Lilka. (…) Prawdziwe zwycięstwo ducha nad ciałem, bo to dusza tak ją ozdabiała”.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2014

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.