Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2014

Maria Szyszkowska

Granice

43Łączą nas występujące w istnieniu każdego człowieka granice. Bywają różnorodne, ale fakt ich występowania ma zasięg powszechny.

 

Wciąż napotykamy w życiu jakieś granice. Czasem je przekraczamy. Najczęściej uznajemy – kierując się wygodą – że są nie do przebrnięcia. A więc lekceważymy Mickiewiczowskie wołanie, by siły mierzyć na zamiary.
Przede wszystkim granicą dzielącą nas od innych jest dom rodzinny. Bywa, że staje się on naszą twierdzą na całe życie, odciskając granice rodziny od reszty świata. Jest to dla mnie niezrozumiałe, bowiem to zubaża i świadczy o braku ciekawości wobec tego, co niepoznane. Tego nie rozumiem, aczkolwiek obserwuję taki sposób życia w skali masowej. Pozbawiamy się wszak na tej drodze wielu impulsów płynących od osób, które rodziną nie są. Ponadto, co oczywiste, rodziny się nie wybiera. Zdarza się, że krąg osób zespolonych więzami krwi niszczy nasze krystalizujące się cechy indywidualne, jeśli nie chcemy pozbawiać się aprobaty najbliższych.
Granicą mającą źródło w wyobraźni bywa kres naszych możliwości spowodowany niesprzyjającymi okolicznościami. Opisy sytuacji więziennych i wojennych – to wybrane ilustracje, że zaniżamy z reguły pogląd na temat tego, co jesteśmy zdolni wytrzymać, przetrwać i jakie granice przekroczyć.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2014

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.