Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2014

Mariusz Piotrowski

Hipnotyczna Kumba Mela

48Tym razem opowiem nie o wielkim, tradycyjnym hinduskim święcie-zgromadzeniu, na które tysiące ascetów, saddhu i joginów przybywają co trzy lata do jednego z czterech świętych miejsc Indii (oczywiście Indie świętych miejsc mają setki), lecz o ogólnoindyjskiej konferencji, jaka miała miejsce w Allahabadzie, gdzie, niezależnie od wielkiej kąpieli ascetów w Gangesie, odbył się największy w historii kongres indyjskich hipnotyzerów. Jednak zapewne w przeciwieństwie do tego rodzaju zgromadzeń na Zachodzie, większość uczestników stanowili prawdziwi jogini.

 

W dobie swobodnego przepływu informacji zdruzgotana została w Indiach kasta tzw. awatarów bądź cudotwórców. Zdjęcia i filmy oraz relacje świadków, jakie znalazły się w Internecie, błyskawicznie obnażyły ich „boskie” zdolności materializacji, wszechwiedzę i niczym nieograniczone moce. Wierzą w nie je już chyba tylko tam, gdzie nadal trudno o dostęp do Internetu. Ale i w tym rozwijającym się dynamicznie kraju tylko i wyłącznie kwestią czasu jest, kiedy z przestrzeni duchowej znikną wszelkiej maści kuglarze pieczętujący swą boskość tzw. cudami, z których, oczywiście, najpopularniejsze są materializacje drobnych przedmiotów, jak pierścionki, kolczyki czy medaliki.
 
Dzisiaj chyba ostatnią ostoją magicznej cudowności jogicznych Indii pozostali hipnotyzerzy. W przeciwieństwie do zachodnich, indyjscy mistrzowie transu nie są lekarzami, psychologami, psychoterapeutami, lecz przede wszystkim... joginami. W tym kraju hipnoza tradycyjnie, od setek lat, jest ich domeną i stanowi element tradycyjnej jogi. Samadhi, najwyższy stan jogicznej medytacji, to tak naprawdę stan głębokiej autohipnozy, kiedy to medytujący całkowicie utożsamia się ze wszechobecną i wszechotaczającą Siłą Życia.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2014

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.