Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2014

Wojciech Grzelak

Magiczne zioła

26W wydarzenia, jakie rozegrały się kilka lat temu w Barnaule, centrum administracyjnym Kraju Ałtajskiego (zachodnia Syberia), trudno dzisiaj uwierzyć nawet ich głównemu bohaterowi, przypominały one bowiem raczej literacką fikcję w rodzaju Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa czy też sceny z mniej znanej, ale utrzymanej w podobnej konwencji powieści Sergiusza i Mikołaja Orechowów Barnauł, stolica świata – książki, która zyskała renomę lokalnego bestsellera.

 

Walery Striełkow, skromny mieszkaniec „prywatnego sektora”, czyli dzielnicy drewnianych chat rozciągającej się pomiędzy nowoczesnym centrum miasta a brzegiem rzeki Ob, został wbrew swojej woli uwikłany w wypadki, których nie da się wyjaśnić, polegając na obecnym stanie wiedzy.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2014

Artykuły z tej kategorii

  • Niezwykłe przypadki Józefa Pilsudskiego

    W roku 1904 Józef Piłsudski mieszkał w Krakowie. Był to ciężki czas i przyszły przywódca państwa polskiego był biedny jak mysz kościelna. Pewnego dnia odwiedził go Stefan Żeromski. Ziuk w samych kalesonach, ponieważ jedyne spodnie oddał do cerowania, stawiał sobie pasjansa. Rozradowany oznajmił pisarzowi, że karty pokazały mu przyszłość – miał zostać Naczelnikiem Państwa. Przełom w życiu Józefa Piłsudskiego nastąpił 7 lutego 1918 roku. W tamtym czasie był więźniem twierdzy w Magdeburgu. Nie było to ciężkie więzienie a raczej internowanie. Mi…

    Czytaj więcej...

  • Proces niemych

    Na początku XIV wieku w południowej Francji żyło wielu katarów, którzy wierzyli, że tylko tacy chrześcijanie jak oni – pragnący zbliżyć się do świętości – po śmierci dostąpią łaski wejścia do Królestwa Bożego. Miejscowa ludność nazywała ich „Les catharcs” – „czyści” lub „Les bonhommes” – „dobrzy ludzie”. Oni sami mówili o sobie: „Przyjaciele Boga”. Kościół nazywał ich heretykami i prowadził z nimi bezpardonową walkę.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.