Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2014

Jolanta Podsiadła

Grafen jak kamień filozoficzny

42O niezwykłej warstewce węgla, zlekceważonych przez „Nature” noblistach oraz laserach, które mogą zrewolucjonizować medycynę i metrologię z PROF. DR. HAB. KRZYSZTOFEM ABRAMSKIM, szefem Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej na Politechnice Wrocławskiej i DR. INŻ. GRZEGORZEM SOBONIEM, stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, rozmawia Jolanta Podsiadła.

 

Grafen został okrzyknięty cudem inżynierii materiałowej, kamieniem filozoficznym XXI wieku. Czym jest w rzeczywistości?
Dr Grzegorz Soboń: Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla, czyli de facto struktura dwuwymiarowa. Swą budową przypomina plaster miodu, ale gołym okiem go nie zobaczymy. Absorbuje tylko 2,3 proc. światła i dlatego wydaje się nam przeźroczysty. Ma wiele unikatowych właściwości, które sprawiają, że jest wyjątkowy, przez wielu określany mianem magicznego materiału.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2014

Artykuły z tej kategorii

  • Proces niemych

    Na początku XIV wieku w południowej Francji żyło wielu katarów, którzy wierzyli, że tylko tacy chrześcijanie jak oni – pragnący zbliżyć się do świętości – po śmierci dostąpią łaski wejścia do Królestwa Bożego. Miejscowa ludność nazywała ich „Les catharcs” – „czyści” lub „Les bonhommes” – „dobrzy ludzie”. Oni sami mówili o sobie: „Przyjaciele Boga”. Kościół nazywał ich heretykami i prowadził z nimi bezpardonową walkę.…

    Czytaj więcej...

  • Źródła kultu maryjnego

    Ponad sto pięćdziesiąt lat temu we francuskim Lourdes objawiła się ubrana na biało Matka Boska…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.