Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2014

Jolanta Podsiadła

Grafen jak kamień filozoficzny

42O niezwykłej warstewce węgla, zlekceważonych przez „Nature” noblistach oraz laserach, które mogą zrewolucjonizować medycynę i metrologię z PROF. DR. HAB. KRZYSZTOFEM ABRAMSKIM, szefem Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej na Politechnice Wrocławskiej i DR. INŻ. GRZEGORZEM SOBONIEM, stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, rozmawia Jolanta Podsiadła.

 

Grafen został okrzyknięty cudem inżynierii materiałowej, kamieniem filozoficznym XXI wieku. Czym jest w rzeczywistości?
Dr Grzegorz Soboń: Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla, czyli de facto struktura dwuwymiarowa. Swą budową przypomina plaster miodu, ale gołym okiem go nie zobaczymy. Absorbuje tylko 2,3 proc. światła i dlatego wydaje się nam przeźroczysty. Ma wiele unikatowych właściwości, które sprawiają, że jest wyjątkowy, przez wielu określany mianem magicznego materiału.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2014

Artykuły z tej kategorii

  • Polska Jerozolima

    Około 1595 roku Mikołaj Zebrzydowski i jego żona, Dorota z Herbutów ujrzeli z okien zamku, ponad zboczem sąsiedniej góry Żarek niecodzienne zjawisko: jaśniejące nieziemskim blaskiem trzy krzyże. Obserwowali je, aż zniknęły wraz z ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. To zdarzenie natchnęło Zebrzydowskiego, aby w miejscu pojawienia się krzyży zbudować kościół.…

    Czytaj więcej...

  • Sekrety kamiennych bab

    Każdy, kto trzy razy pogłaszcze po głowie przysadziste kamienne baby, które przycupnęły nad Motławą, tuż obok gmachu gdańskiego Muzeum Archeologicznego, wypowiadając przy tym w myśli życzenie, może liczyć, że wkrótce się ono spełni. Tak przynajmniej głosi jedna ze współczesnych miejskich legend. Szczególnie często z magicznej pomocy granitowych posągów korzystają studenci trójmiejskich uczelni podczas sesji egzaminacyjnych. Wydeptana wokół rzeźb trawa świadczy, że chętnych nie brakuje.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.