Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2014

Natalia Stala

Ile jest jogi we współczesnej jodze?

48Zmęczony człowiek idzie na zajęcia z jogi. Ma duży wybór:
od Iyengara, Joisa, po formy kundalini jogi. Wybiera to, co mu najbardziej odpowiada, kupuje wygodny strój i idzie poznawać tajniki asan. W sali unosi się zapach kadzideł. Rozpoczyna się od relaksu. Wdech, wydech i... od razu lepiej. Asany relaksują ciało i odprężają.

 

Po powrocie do mieszkania uczestik zajęć uśnie głębokim, regenerującym snem. Te formy fizycznej aktywności są bardzo popularne. Na jogę chodzą celebryci, biznesmeni, nauczyciele, lekarze, studenci. Można praktykować jogę nago lub ze zwierzętami. Te współczesne nurty powołują się na starożytną, indyjską tradycję jogiczną. Jednak po bliższym przyjrzeniu się i porównaniu współczesnej jogi posturalnej z jogą klasyczną Patańdżalego czy hatha jogą pojawia się pytanie – co łączy te nurty. Sprawę wnikliwie zbadał Mark Singleton, poświęcając tematowi swoją rozprawę doktorską, a następnie wydając na jej podstawie książkę Yoga Body: The Origins of Modern Posture Practices. Jego wnioski mogą niektórym wydać się szokujące. Twierdzi on, że podobieństwa między tradycyjną jogą a posturalną zasadzają się na używaniu tak samo brzmiącego terminu „joga”, jednakże oznacza on zupełnie co innego w tych dwóch nurtach. Posturalna joga odwołuje się do struktury klasycznej jogi, jednakże część teoretyczna oraz praktyczna różnią się. Hatha joga dużo bliższa jest tantrycznym szkołom buddyjskim (wadżrajanie) niż nowoczesnym formom jogi, które można ćwiczyć w klubach fitness i nie tylko. Jak doszło do wykształcenia się nowoczesnej formy jogi? Skąd zaczerpnęła inspirację? W tym artykule odpowiem na te pytania, przybliżając myśl Singletona.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2014

Artykuły z tej kategorii

  • To będzie rok zmian...

    .... Nawet, jeśli ich nie chcę lub się ich boję, one i tak nastąpią. Zatem, sensowne jest odszukiwanie w zmianach zachodzących w życiu osobistym, zawodowym, w rozwoju wewnętrznym tego, co przynoszą nam jako pozytyw! Posłuchajcie mojej rozmowy na ten temat z Anną Kalatą... ------------------------------------------------------------------------------------------------------ http://youtu.be/fiKOciin34A {jcomments on}…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.