Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2014

Wojciech Usarzewicz

Reiki w XXI wieku – fakty i mity

52Reiki – metoda pierwotnie na Zachodzie nazywana uzdrawianiem poprzez nakładanie dłoni, pojawiła się w Polsce już pod koniec lat 80. Lata 90. to złoty okres jej rozwoju, takiej, jaka przybyła do nas z Zachodu, często z Niemiec, Holandii czy Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jednakże to, co wówczas było ogólnie akceptowanym faktem, zostało już włożone do teczki z napisem „mity i legendy”. Dwadzieścia lat po rozkwicie reiki w Polsce, kryzysach i wzlotach tej praktyki, dziś wiemy znacznie więcej o istocie reikowania.

 

Warto więc dawne poglądy i przekonania skonfrontować z aktualną wiedzą z zakresu historii, teorii i praktyki tego, co w oryginalne nazywamy Usui Shiki Ryōhō Reiki. O ile bowiem istota oraz skuteczność tej praktyki w dużej mierze się nie zmieniły, o tyle otoczka teoretyczno-historyczna wymaga już sporej aktualizacji – głównie po to, by, po pierwsze, nie powielać dawnych mitów i legend jako jedynej prawdy, a po drugie, by dzięki najnowszej wiedzy na nowo rozpalić reikowy ogień.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2014

Artykuły z tej kategorii

  • Niezwykłe przypadki Józefa Pilsudskiego

    W roku 1904 Józef Piłsudski mieszkał w Krakowie. Był to ciężki czas i przyszły przywódca państwa polskiego był biedny jak mysz kościelna. Pewnego dnia odwiedził go Stefan Żeromski. Ziuk w samych kalesonach, ponieważ jedyne spodnie oddał do cerowania, stawiał sobie pasjansa. Rozradowany oznajmił pisarzowi, że karty pokazały mu przyszłość – miał zostać Naczelnikiem Państwa. Przełom w życiu Józefa Piłsudskiego nastąpił 7 lutego 1918 roku. W tamtym czasie był więźniem twierdzy w Magdeburgu. Nie było to ciężkie więzienie a raczej internowanie. Mi…

    Czytaj więcej...

  • Proces niemych

    Na początku XIV wieku w południowej Francji żyło wielu katarów, którzy wierzyli, że tylko tacy chrześcijanie jak oni – pragnący zbliżyć się do świętości – po śmierci dostąpią łaski wejścia do Królestwa Bożego. Miejscowa ludność nazywała ich „Les catharcs” – „czyści” lub „Les bonhommes” – „dobrzy ludzie”. Oni sami mówili o sobie: „Przyjaciele Boga”. Kościół nazywał ich heretykami i prowadził z nimi bezpardonową walkę.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.