Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Zagadki i hipotezy

Bogdan Trawkowski

Zjawiska paranormalne czy mistyfikacje?

czeslaw klimuszko_b12.12.2011 roku na portalu Onet.pl Strefa Tajemnic ukazał się artykuł autorstwa Agnieszki Mazur-Puchały pt. Zjawiska zdemaskowane.

W większości został on poświęcony niejakiemu Jamesowi Randiemu, nazwanemu tu „wielkim demaskatorem”, który, jak powszechnie uważają naukowi sceptycy, dowiódł, że zjawiska paranormalne, religijne cuda, manifestacje UFO i wszelkie nadnaturalne zdolności ludzkiego umysłu to mistyfikacja. Czy ów człowiek faktycznie udowodnił powyższe twierdzenie? Czy ma rację?

Częściowo na powyższe pytania, przy okazji obrony radiestezji, bioenergoterapii i wróżbiarstwa, odpowiedziałem w swojej pierwszej książce Inteligencja materialna a poszerzona świadomość i zjawiska paranormalne. Poniższy tekst bardziej szczegółowo i wnikliwie, aniżeli zostało to przedstawione w wymienionej wyżej pracy, omawia kwestię „udowodnienia” przez Jamesa Randiego twierdzenia o mistyfikacyjnym podłożu zjawisk paranormalnych.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Zagadki i hipotezy

Artykuły z tej kategorii

  • Tajemnica fortu numer XIII

      Twierdza Przemyśl – betonowo-ceglane forty porośnięte krzewami. W czasie pierwszej wojny światowej kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i Austriaków.…

    Czytaj więcej...

  • Transplantacja wspomnień

      Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.