Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Człowiek wszechświat

Jędrzej Fijałkowski Jędrzej Fijałkowski

Nowe zabawki ludzkości (cz. V)

sen fijalkowskiCuda nie są wbrew naturze, lecz wbrew temu, co wiemy o naturze - św. Augustyn

Jeszcze trzy lata temu za pomocą badań mózgu neurobiolodzy potrafili stwierdzić jedynie, w którą stronę patrzy człowiek – w prawo czy w lewo. Dziś potrafią określić, jakie oglądamy na bieżąco zdjęcie. Niedaleko do dnia, kiedy podczas snu podłączą nam elektroniczne czułki, a po przebudzeniu powiedzą, o czym śniliśmy. Nareszcie nie będziemy musieli w połowie nocy łapać za długopis i spisywać tego dla późniejszych rozmów z podświadomością. Neurolog Jack Gallant i psycholog Kendrick Kay z University of California podczas doświadczenia pokazali badanym ponad sto zdjęć. Po wielu powtórzeniach (ćwiczenie czyni mistrza) potrafili określić z dokładnością 90%, w jakiej kolejności ludzie je przeglądają. Za pomocą impulsów płynących z mózgu identyfikowano (dość ogólnie jednak) oglądane obrazy. Na razie jeszcze bez możliwości dokładnego odczytania ich treści. Ale do naszych mózgów powoli, ale konsekwentnie zagląda już Wielki Brat.

Bowiem wszystko, nawet ten najzwyczajniejszy ogląd świata, o którym pisałem w poprzednim artykule, dzieje się w naszej biednej głowinie. Czy jednak nasza ezoteryka wywodzi się wyłącznie „z głowy”? Oto jest pytanie, na które być może uda nam się odpowiedzieć.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Człowiek wszechświat

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.