Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Człowiek wszechświat

Beata Znojkowa

Zaklinaczka koni

IMG 0740Monty Roberts, były kaskader w hollywoodzkich filmach (dubler m.in. Elizabeth Taylor w filmie National Velvet), wykształcił za pomocą swojej metody ok. 30 osób z całego świata.

Ci ludzie to zaklinacze koni, tak się ich nazywa po filmie w reżyserii Roberta Redforda z 1998 r. pt. Zaklinacz koni. Jedną z nich jest Polka Kasia Tomaszewicz.

Automatyczna brama rancza San Miguel w Kalifornii otwiera się sama przed każdym, kto tam zawita. Mimo że żyje tu 300 koni, w tym niektóre o wartości miliona dolarów, nie ma wysokich płotów czy zasieków, nie widać też ochrony. Ranczo rozpościera się na 110 ha w sielskim otoczeniu łagodnych pagórków i winnic. Tuż obok leży miejscowość Paso Robles, gdzie miał swoje dwa gospodarstwa Ignacy Paderewski. Na ranczu spotykam Kasię Tomaszewską, jedyną polską uczennicę Monty'ego Robertsa, twórcy Join-Up – pozbawionej przemocy metody oswajania koni. – Jeśli chcesz pisać o koniach i pracy z nimi, musisz się sama przekonać, czym jest kontakt z wierzchowcem – mówi Kasia i prowadzi mnie do Lalki, klaczy maści siwej jabłkowitej. Kasia dostała ją od właściciela, który postanowił się konia pozbyć, gdy się dowiedział, że nie osiągnie sukcesów na torze wyścigowym.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Człowiek wszechświat

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.