Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Niezwykłe zjawiska

Przemysław Nowakowski Przemysław Nowakowski

Fenomeny paranormalne

Aborygenki Warlpiri2
Bi Kidude _fot_slawek_przerwa-1558
Casletila Gruzja1
Debaa1
Kids1
Parada Brazylia5_fotjp
bwd 1/6 
fwd

  

Odkrycia naukowe z początku XX wieku i narodziny postmodernizmu jeszcze bardziej podważyły ten paradygmat, który wydawał się wieczny i wiązał się z nazwiskami Kartezjusza i Newtona. Okazuje się bowiem, że świat, który obserwujemy, jest dużo bardziej złożony i nieprzewidywalny, niż się wcześniej wydawało. Można by nawet powiedzieć za Sokratesem: im więcej widzimy, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z własnej ślepoty. Mimo to istnieje wiele osób wierzących w racjonalny porządek rzeczy, w którym nie ma miejsca na jakiekolwiek zdarzenia nadprzyrodzone. Wszystkie procesy i zjawiska w przyrodzie muszą dla nich znaleźć jakieś naukowe, rzeczowe uzasadnienie. Cała reszta to jedynie urojenia i zbiorowe mity. Materialiści i racjonaliści nie zakładają istnienia innych wyjaśnień niż te, które podpowiada zdrowy rozsądek. A przecież sam fakt, że powstał świat, życie i ludzka świadomość są już zbyt niesamowite, by zaakceptować je z naukowego punktu widzenia. A jednak je akceptujemy…

Ortodoksyjni akademicy wierzą w Einsteinowski czasoprzestrzenny model rzeczywistości. Tymczasem w historii cywilizacji niejednokrotnie delikatna struktura naszego uniwersum została rozerwana, a w bieg dziejów włączał się pierwiastek nadprzyrodzony. W końcu zgodnie z ideą Kanta czas i przestrzeń to tylko kategorie naszego umysłu, a prawdziwej natury świata nie znamy. Warto przyjrzeć się więc najsłynniejszym zjawiskom i wydarzeniom, w których prawa nauki przestawały funkcjonować, rzeczywistość zderzała się z innym wymiarem, a czasoprzestrzeń traciła rację bytu.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Niezwykłe zjawiska

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.