Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Niezwykłe zjawiska

Alicja Łukawska Alicja Łukawska

Tajemnice bilokacji

2Hiszpańska zakonnica latami ewangelizowała Indian, nie opuszczając murów swojego klasztoru. Kapucyn Ojciec Pio dawał rozgrzeszenie umierającym, nie ruszając się ze swej celi. Pewna francuska nauczycielka aż dziewiętnaście razy straciła posadę, bo uczennice w tym samym czasie widywały ją w klasie i w ogrodzie.

Historia parapsychologii zna wiele takich przypadków, kiedy jeden człowiek znajduje się naraz w dwóch miejscach. Zjawisko to nazywane jest bilokacją. Słowo to jest zbitką dwóch łacińskich wyrazów: bis – co znaczy „dwukrotnie” i location – co oznacza „miejsce”. Z bilokacją wiąże się zwykle eksterioryzacja (wyjście z ciała) oraz teleportacja (przemieszczenie danej osoby w czasie lub przestrzeni). Najczęściej przytaczanym przykładem jest historia z 1593 r., kiedy to pewien hiszpański żołnierz stał na warcie przed pałacem gubernatora w Manili na Filipinach i nagle, w oka mgnieniu, znalazł się w mieście Meksyk na innym kontynencie. Uznano go za czarownika. Groziło mu więzienie, a nawet śmierć, jednak sprawa wyjaśniła się pomyślnie dla niego, choć biedak nie potrafił wyjaśnić, jak doszło do tego incydentu.

Opowieści o bilokacji można spotkać w różnych kręgach kulturowych. W Autobiografii jogina Paramahansy Joganandy został opisany posiadający tę umiejętność indyjski mistrz duchowy Śri Jukteśwar Giri. W sagach islandzkich znajdziemy historie wojowników, którzy podczas bitwy wpadali w trans i przemieszczali się w odległe miejsca. W Starym Testamencie są historie żydowskich patriarchów, którzy teleportowali się bez pomocy żadnych urządzeń. Prorok Eliasz wstąpił przez wicher do nieba. Habakuk tajemniczym sposobem przeniósł się z Judei do Babilonu, by nakarmić Daniela w lwiej jamie. Proroka Ezechiela duch uniósł i zaniósł go do wschodniej bramy domu Pana. Zdolność bilokacji posiadał święty Piotr, który cudownym sposobem wydostał się z więzienia. Być może wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa także było bilokacją? Taką śmiałą tezę stawia Floyd D. Randall w książce Tajemny świat cudów i wizji. Mistycy, cudotwórcy i niewiarygodne wydarzenia.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Niezwykłe zjawiska

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.