Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Śladami przeszłości

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Sanktuaria zapomnianego kultu

Tunele-pod-Europa filtrTe zagadkowe formy architektoniczne były długo ignorowane przez naukę. Początkowo uważano je za pozostałości po podziemnych przejściach i tunelach ewakuacyjnych z zamków tworzonych w średniowieczu. Nowe badania wskazują jednak, że podziemne korytarze liczą wiele tysięcy lat, a ich przeznaczenie pozostaje zagadką.

Małe podziemne labirynty odnaleziono na terenie całej Europy. Są w Niemczech, Austrii, Szkocji, Irlandii, Francji, Hiszpanii i na Węgrzech. Bez wątpienia te korytarze zostały zbudowane przez specjalistów. Analizy wykazały, że kopano je pod ziemią w pozycji klęczącej, przy użyciu prostych narzędzi, a za całe oświetlenie służyły kaganki. Budowniczowie doskonale wiedzieli, jaka jest struktura gruntu w wybranym miejscu, więc nie zakładali szalunków, by utrwalić kształt korytarzy. Chodniki biegną w kształcie spirali. Ten kształt mógł być istotny z przyczyn religijnych, ale na pewno był też ważny od strony inżynieryjnej tego przedsięwzięcia. Mianowicie zapewniał utrwalenie struktury chodnika i wpływał na panujące w nim ciśnienie.

Jak odkrywane są te sekretne tunele? Najczęściej natykają się na nie drogowcy lub budowlańcy. Ponieważ wydrążone pod ziemią korytarze okazują się puste i archeolodzy nie walczą o ich zachowanie, zasypuje się je, a na tym miejscu powstają domy lub autostrady. Czasem obecność tunelu ujawnia przypadek. Przykładowo, w 2005 r. we wsi Doblberg w Bawarii pasąca się na łące

(...)Więcej przeczytasz w numerze Śladami przeszłości

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.