Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Duchy Zjawy Widma

Joanna Kułakowska

Opętanie: od demona do dybuka (cz. II)

reinkarnacjaSystem magii i egzorcyzmów, oparty na biblijnym kodzie i wierze w moc liter składających się na imiona Boga, zdaniem chasydów i innych zwolenników kabały umożliwia walkę z zakusami niebezpiecznych sił duchowych. Pomagają tu także imiona aniołów zapisywane anielskim alfabetem na ochronnych amuletach. Na przykład przed demoniczną Lilith chroni nie tylko czerwona nić, lecz i amulety z imionami trzech posłańców, których Bóg miał wysłać na prośbę Adama, by zmusić ją do powrotu: Senoji, Sansenoji i Semangelofa. Problem opętania i egzorcyzmów, obecny w ezoterycznym nurcie judaizmu i folklorze żydowskim, dotyczy nie tylko oczywistych w tej roli demonów. Swoje specjalne miejsce mają tu tak zwane „dybuki”, które coraz częściej intrygują popkulturę.

Rekrutują się one spośród jak najbardziej ludzkich dusz, o których mówi m.in. kabalistyczna Księga Zohar. W chrześcijańskim światopoglądzie droga duszy po śmierci jest względnie prosta – w istocie swej to wielkie oczekiwanie na Sąd Ostateczny (zależnie od nurtu różnie prezentuje się np. stosunek do idei Czyśćca, która należy do średniowiecznych „wynalazków”, wynikających z interpretacji Biblii). W przypadku szeroko pojętego judaizmu już tak prosto nie jest.

Wędrówka dusz

(...)Więcej przeczytasz w numerze Duchy Zjawy Widma

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.