Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Śladami przeszłości

Przemysław Mazur Przemysław Mazur

Peregrynacje św. Brendana

Saint brendan_german_manuscriptO tym, że załoganci wyprawy Kolumba nie byli pierwszymi Europejczykami, którym dane było ujrzeć wybrzeża kontynentu amerykańskiego, nikogo raczej dziś przekonywać nie trzeba. Zwłaszcza że za sprawą entuzjasty grenlandzkich sag, Helge’a Ingstada, odnaleziono pozostałości osady wikingów, którzy ze wspomnianej wyspy dotarli do Labradoru. Kolejka potencjalnych eksploratorów Nowego Świata, poprzedzających rejs upartego Genueńczyka, jest jednak znacznie dłuższa, a wśród nich poczesne miejsce zajmują także przodkowie Irlandczyków.

Spoglądając na lokalizację Zielonej Wyspy, wydaje się to co najmniej prawdopodobne, a z pewnością zgodne z dumą narodową zamieszkującej ją nacji. W końcu skoro nie tak przecież odlegli Walijczycy zwykli szczycić się księciem Madokiem, domniemanym odkrywcą Ameryki około roku 1170, dlaczego zatem gorsi mieliby być synowie iryjskiej ziemi? Abstrahując od mitycznych tradycji kultywowanych przez niemal każdą społeczność europejską (od czego, jak doskonale wiemy, nie były wolne również polskie i litewskie warstwy rządzące dawnej Rzeczypospolitej, upatrujące swych protoplastów w koczowniczych Sarmatach bądź też rzymskich wygnańcach pokroju Palemona), istnieją przesłanki wskazujące, że przekazy o transoceanicznych peregrynacjach irlandzkich mnichów doby wczesnego średniowiecza to coś więcej niż jedynie lokalny folklor „ku pokrzepieniu serc”.

Zielona Wyspa chrześcijaństwa

(...)Więcej przeczytasz w numerze Śladami przeszłości

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.