Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Duchy Zjawy Widma

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Niewidzialna siła

WizjonierW spokojnym dotąd domu przedmioty zaczynają samoczynnie się przemieszczać. Książki, zastawa stołowa, naczynia kuchenne spadają na podłogę albo przelatują przez pomieszczenia i rozbijają się o ściany. Drzwi i okna same się otwierają lub zamykają. Światło zapala się i gaśnie, kiedy chce. Takie zajścia oznaczają, że dom nawiedził poltergeist. Poltergeist, to słowo z języka niemieckiego, znaczące tyle, co „duch stukający”. Nie ma jednak pewności, że faktycznie o oddziaływanie duchów tu chodzi, dlatego to paranormalne zjawisko próbuje się wyjaśnić na wiele sposobów. Jedno jest pewne – jakaś tajemnicza niewidzialna siła oddziałuje na materię. Poza tym, zjawisko to nie jest tak rzadkie, jak by można przypuszczać.

Przełom lat 1985–86, mieszkanie państwa Kudrysów w Myszkowie, w okolicach Częstochowy. Ze ścian zaczynają spadać obrazy, z lodówki wylatuje żywność. Podobnie dzieje się w innych mieszkaniach bloku, ale tylko tych, które przylegają do lokalu Kudrysów. W tamtych czasach w Polsce mało kto o takich zjawiskach słyszał, więc paranormalne zajścia wywołują wielkie poruszenie lokalnej społeczności. W sprawę, która była ideologicznie niezgodna ze światopoglądem lansowanym w Polsce Ludowej, angażują się media, ówczesna milicja i miejscowe władze. Te ostatnie, by paranormalnej, a może nawet spirytualnej sprawie łeb szybko ukręcić, przenoszą Kudrysów do hotelu robotniczego. Nic z tego – poltergeist nadal niepokoi rodzinę, dobiera się też do dobytku nowych sąsiadów. Zjawisko utrzymywało się przez kilka miesięcy, po czym zanikło. Co wywołało te zajścia? Być może jedno z trojga dorastających dzieci państwa Kudrysów?

Inne manifestacje poltergeista odnotowano w styczniu 1989 r. w domu państwa Urbańskich we wsi Kaniewo w województwie kujawsko-pomorskim. Miejscowi odpowiedzialnością za paranormalne zajścia obarczali po równo niezidentyfikowanego złośliwego ducha i Tomka, syna Urbańskich.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Duchy Zjawy Widma

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.