Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2012

Jolanta Zając

Bóg sam wybrał to miejsce

 

Diabelski mostDo Czernej od dwustu lat przybywają pątnicy i wierni, by wypraszać łaski w prywatnych intencjach i pomyślność dla całego narodu. Tu miało miejsce wiele uzdrowień i nawróceń. To tutaj, w ustronnym miejscu na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ponad mistyczną doliną Eliaszówki, na zachodnim zboczu Czerneńskiej Góry, 430 m n.p.m. stoi barokowy zabytek: kościół i klasztor Karmelitów Bosych. To jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego.

Zakon Karmelitów na Czerneńskiej Górze istnieje od 1631 roku. Ale historia Zakonu Karmelitów Bosych to odległe czasy sięgające XII–XIII wieku. Wtedy to w 1185 roku na zboczach góry Karmel powstało zgromadzenie eremickie. Młody zakon rozrósł się bardzo szybko najpierw w Palestynie, a później w Europie. Do Polski karmelici dotarli za sprawą króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. To oni zainicjowali karmelitańskie fundacje.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Wrzesień 2012

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.