Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Człowiek wszechświat

Elżbieta Jóźwiak

Droga do szczęścia

Jozwiak ElzbietaNa Dworcu Centralnym w Warszawie umawiam się z Pavlem Żywczokiem, energicznym pięćdziesięciosześcioletnim Czechem o polskich korzeniach, który przyjechał do stolicy, aby opowiedzieć mi swoją zadziwiającą historię. Jego życie i metamorfoza, jaką przeszedł, mogą być znakomitą ilustracją powiedzenia, że za pieniądze nie można kupić ani zdrowia, ani tym bardziej szczęścia.

– Od zawsze miałem szczęście do spotykania właściwych ludzi i zarabiania pieniędzy. Pochodzę z polsko-czeskiej rodziny robotniczej, mieszkającej na Zaolziu. Zanim zostałem biznesmenem i menedżerem prowadzącym dużą firmę, imałem się różnych zawodów. Zaraz po maturze, jako młody chłopak, pracowałem w gazecie „Głos Ludu”, gdzie pisałem reportaże z życia socjalistycznej Czechosłowacji. Potem w czeskim Cieszynie dostałem się do teatru „Bajka” na stanowisko lalkarza. Wkrótce ukończyłem w Pradze Akademię DAMU i zostałem nie tylko reżyserem w swoim teatrze, ale także jego dyrektorem. Zacząłem pisać scenariusze telewizyjne, radiowe i sztuki teatralne. Kilka lat później wygrałem konkurs na dyrektora największego domu kultury w całych Czechach, a po rewolucji 1989 roku rozkręciłem własny interes. Prowadziłem firmę działającą na terenie Czech, Słowacji i Polski, dorobiłem się domu w centrum miasta, eleganckiej willi oraz kilku samochodów. Te wszystkie zawodowe i materialne sukcesy nie sprawiały mi jednak radości i nie czyniły mnie szczęśliwym. Czułem się wewnętrznie pusty, zacząłem miewać coraz silniejsze depresje, przestałem sypiać i poważnie zachorowałem na kręgosłup. W pewnej chwili nie mogłem już chodzić ani poruszać nogami. Wszelkie zabiegi rehabilitacyjne oraz masaże tylko na krótko likwidowały ból. Znajomy ordynator powiedział, że zrobią mi operację, jak tylko rozpocznie się u mnie proces zaniku mięśni. W chwili najczarniejszej rozpaczy poprosiłem Boga, aby zabrał mnie z tego świata.

Właściwe lektury

(...)Więcej przeczytasz w numerze Człowiek wszechświat

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.