Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wrzesień 2012

M. G.

Umysł

Zakopane 2006 36aO uleganiu iluzjom, ludzkim umyśle i osiąganiu jego Ciszy z RYSZARDEM KLEINEM, autorem książki Cisza. Esencja naszego umysłu, która ukazała się nakładem wydawnictwa KOS, rozmawia M.G.

Co stanowiło inspirację do napisania książki?

– Skłoniło mnie do tego poszukiwanie odpowiedzi na pytania związane z komunikacją międzyludzką. Dlaczego dwoje ludzi nie potrafi się porozumieć? Dlaczego postrzegamy ten sam problem w różny sposób? Temat dotyczy każdego z nas. Wszyscy przecież mamy większe lub mniejsze problemy z porozumiewaniem się w rodzinie, w pracy, na szczeblu społecznym czy politycznym, a nawet religijnym. Fundamentem moich poszukiwań stało się odkrycie Zygmunta Freuda, mówiące o „nieświadomej motywacji”, oraz typologia osobowości Helen Palmer. Czytelnik nie musi się obawiać o swoje poglądy. Problem bowiem nie tkwi w poglądach, lecz w iluzjach, na których poglądy budujemy. Przedstawione wartości wskazują na uniwersalną Prawdę opartą na zwykłym zdrowym rozsądku. Najtrudniejsze z wszystkiego jest przezwyciężenie naszego ego, które podpowiada np.: ja ulegam iluzji? Mam dwa fakultety, skończyłem psychologię. Temat jednak jest stary jak świat i nie jestem jego prekursorem. Z umysłem wszyscy mamy problemy: psycholodzy, teologowie i filozofowie. Książka tych problemów nie rozwiąże, każdy musi rozwiązać je sam. Do tego potrzebna jest jednak odwaga i wiara, że jeśli ja się zmienię – zmieni się cały świat.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Wrzesień 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Tajemnica fortu numer XIII

      Twierdza Przemyśl – betonowo-ceglane forty porośnięte krzewami. W czasie pierwszej wojny światowej kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i Austriaków.…

    Czytaj więcej...

  • Transplantacja wspomnień

      Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.