Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Alicja Łukawska Alicja Łukawska

Robot będzie nieśmiertelny

RobotCzy grozi nam zagłada? Czy żywi ludzie zostaną zastąpieni przez roboty? Czy maszyna jest lepsza od człowieka, bo nie trzeba jej karmić, nie choruje, nie starzeje się i może żyć wiecznie? Czy spełni się apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości zapowiadany przez takie obrazy jak Matrix czy Terminator, w których urządzenia zbuntowały się przeciwko ludziom?

 

Odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znamy. Warto jednak wiedzieć, że już teraz żyjemy w świecie, w którym filmowa fikcja staje się rzeczywistością. Trwa właśnie międzynarodowy wyścig, którego celem jest nieśmiertelność. Nie będzie to jednak życie wieczne w zwyczajnym, religijnym rozumieniu tego słowa, ale nieśmiertelność osiągana za pomocą robotów kierowanych połączonymi z nimi ludzkimi mózgami. Naukowcy już pracują nad przeszczepieniem zawartości mózgu człowieka do sztucznego urządzenia. W lipcu 2012 r. ujawniono, że izraelski student Tirosh Shapira został pierwszym człowiekiem, który połączył swój mózg z ciałem robota-surogata. Kontrolował je z odległości dwóch tysięcy kilometrów za pomocą samej tylko myśli.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Tajemnica fortu numer XIII

      Twierdza Przemyśl – betonowo-ceglane forty porośnięte krzewami. W czasie pierwszej wojny światowej kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i Austriaków.…

    Czytaj więcej...

  • Transplantacja wspomnień

      Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.