Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Alicja Łukawska Alicja Łukawska

Robot będzie nieśmiertelny

RobotCzy grozi nam zagłada? Czy żywi ludzie zostaną zastąpieni przez roboty? Czy maszyna jest lepsza od człowieka, bo nie trzeba jej karmić, nie choruje, nie starzeje się i może żyć wiecznie? Czy spełni się apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości zapowiadany przez takie obrazy jak Matrix czy Terminator, w których urządzenia zbuntowały się przeciwko ludziom?

 

Odpowiedzi na te pytania jeszcze nie znamy. Warto jednak wiedzieć, że już teraz żyjemy w świecie, w którym filmowa fikcja staje się rzeczywistością. Trwa właśnie międzynarodowy wyścig, którego celem jest nieśmiertelność. Nie będzie to jednak życie wieczne w zwyczajnym, religijnym rozumieniu tego słowa, ale nieśmiertelność osiągana za pomocą robotów kierowanych połączonymi z nimi ludzkimi mózgami. Naukowcy już pracują nad przeszczepieniem zawartości mózgu człowieka do sztucznego urządzenia. W lipcu 2012 r. ujawniono, że izraelski student Tirosh Shapira został pierwszym człowiekiem, który połączył swój mózg z ciałem robota-surogata. Kontrolował je z odległości dwóch tysięcy kilometrów za pomocą samej tylko myśli.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Mikołaj – święty czy nieświęty

    Podanie o życiu Mikołaja głosi, że przyszedł on na świat w Patarze, ok. 270 r., jako jedyne dziecko, uproszone gorącymi modlitwami rodziców. Wyróżniał się pobożnością i hojnością – kiedy matka i ojciec zmarli, stał się bogaczem, jednak nie zachował dziedzictwa dla siebie. Dzielił się majątkiem ze skrzywdzonymi i potrzebującymi, a w czasie zarazy, która nawiedziła miasto, pielęgnował chorych i dostarczał im żywność…

    Czytaj więcej...

  • Mit Świętej Joanny

    Badacze dowodzą, że szczątki Joanny d’Arc zostały sfałszowane, a bohaterska święta nie istniała.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.