Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Maria Szyszkowska Maria Szyszkowska

Wegetarianizm

st _pie__ 04_byloZgodnie ze współczesną wiedzą o człowieku, w tym wiedzą płynącą z wielu nurtów filozoficznych, każdy z nas jest jednością psychofizyczną. Inny pogląd głoszą filozofowie chrześcijańscy. Mianowicie, ujmują człowieka dualistycznie, jako istotę złożoną z ciała i z duszy. Ten dualizm wyjaśnia i jest fundamentem głoszonej przez filozofów chrześcijańskich nieśmiertelności duszy.

 

Wracając do funkcjonującego poglądu, głoszącego monizm w znaczeniu jedności psychofizycznej – odżywianie się ma znaczenie nie tylko dla ciała, ale również jest istotne z punktu widzenia psychiki człowieka. Wiadomo, że na smak potraw składa się nie tylko smak i zapach, ich barwa, ale także sposób podania, nastrój w jakim się spożywa oraz uroda stołu. Rolę odgrywa też wyobraźnia i z tego powodu między innymi, kuchnia chińska ukrywa na ogół informacje, jakie spożywa się zwierzęta. Natomiast w polskiej tradycyjnej kuchni należy do dobrego tonu podawanie na półmisku całego prosiaczka. Wytworne jest również podawania ryb w całości. Ich oczy spozierają z półmiska na zjadających je. Także całą, a nie pokrajaną kaczkę, wypchaną jabłkami, podaje się w czasie eleganckiego przyjęcia.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Tajemnica fortu numer XIII

      Twierdza Przemyśl – betonowo-ceglane forty porośnięte krzewami. W czasie pierwszej wojny światowej kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i Austriaków.…

    Czytaj więcej...

  • Transplantacja wspomnień

      Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.