Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Maria Szyszkowska Maria Szyszkowska

Wegetarianizm

st _pie__ 04_byloZgodnie ze współczesną wiedzą o człowieku, w tym wiedzą płynącą z wielu nurtów filozoficznych, każdy z nas jest jednością psychofizyczną. Inny pogląd głoszą filozofowie chrześcijańscy. Mianowicie, ujmują człowieka dualistycznie, jako istotę złożoną z ciała i z duszy. Ten dualizm wyjaśnia i jest fundamentem głoszonej przez filozofów chrześcijańskich nieśmiertelności duszy.

 

Wracając do funkcjonującego poglądu, głoszącego monizm w znaczeniu jedności psychofizycznej – odżywianie się ma znaczenie nie tylko dla ciała, ale również jest istotne z punktu widzenia psychiki człowieka. Wiadomo, że na smak potraw składa się nie tylko smak i zapach, ich barwa, ale także sposób podania, nastrój w jakim się spożywa oraz uroda stołu. Rolę odgrywa też wyobraźnia i z tego powodu między innymi, kuchnia chińska ukrywa na ogół informacje, jakie spożywa się zwierzęta. Natomiast w polskiej tradycyjnej kuchni należy do dobrego tonu podawanie na półmisku całego prosiaczka. Wytworne jest również podawania ryb w całości. Ich oczy spozierają z półmiska na zjadających je. Także całą, a nie pokrajaną kaczkę, wypchaną jabłkami, podaje się w czasie eleganckiego przyjęcia.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Mikołaj – święty czy nieświęty

    Podanie o życiu Mikołaja głosi, że przyszedł on na świat w Patarze, ok. 270 r., jako jedyne dziecko, uproszone gorącymi modlitwami rodziców. Wyróżniał się pobożnością i hojnością – kiedy matka i ojciec zmarli, stał się bogaczem, jednak nie zachował dziedzictwa dla siebie. Dzielił się majątkiem ze skrzywdzonymi i potrzebującymi, a w czasie zarazy, która nawiedziła miasto, pielęgnował chorych i dostarczał im żywność…

    Czytaj więcej...

  • Mit Świętej Joanny

    Badacze dowodzą, że szczątki Joanny d’Arc zostały sfałszowane, a bohaterska święta nie istniała.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.