Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Adam. Osiński Adam. Osiński

Z dziejów współczesnego spirytyzmu. Cz I - Wokół wirującego stolika

siostry fox.1Wywoływanie duchów i porozumiewanie się z nimi zawsze owiane było nimbem tajemnicy, stanowiąc dziedzinę zarezerwowaną wyłącznie dla proroków, szamanów, alchemików lub adeptów wiedzy tajemnej. Tymczasem w połowie XIX wieku dwie amerykańskie nastolatki udowodniły całemu światu, że komunikacja z osobami zmarłymi jest nadzwyczaj prosta i prawie każdy ma ku temu predyspozycje. Tak narodził się współczesny spirytyzm, pojawiły wielkie rzesze jego zwolenników, ale i zagorzałych przeciwników.

Kiedy kanadyjski farmer John D. Fox wraz z żoną i dwiema córkami Catherine i Margaret wprowadził się pod koniec 1847 roku do małego drewnianego domku w Hydesville w stanie Nowy Jork, nie przypuszczał, że znajdzie się w samym centrum niesamowitych wydarzeń. Przez kilka kolejnych miesięcy rodzina nękana była (szczególnie w nocy) przez niezidentyfikowane hałasy i tajemnicze stuknięcia, obserwowano także samoistne poruszanie się mebli, czyli zjawisko określane obecnie mianem ducha stukającego (poltergeist). W marcu 1848 roku, kiedy opisywane działania wyjątkowo się nasiliły, Catherine rozpoczęła porozumiewanie się z tajemniczą siłą za pomocą wystukiwanego kodu. W ten sposób nawiązano kontakt z duchem podającym się za komiwojażera Charlesa B. Rosnę, zamordowanego dla pieniędzy i pochowanego w piwnicy tego domu. Świadkami tych wydarzeń byli także przyjaciele i sąsiedzi państwa Fox. Jeden z nich, William Duesler, dopracował system wystukiwania liter, dzięki czemu zamordowany komiwojażer nie tylko „opowiedział” swoją historię, ,ale także „podawał” daty urodzin i szczegóły z życia osobistego zgromadzonych na seansie osób.

 

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • To będzie rok zmian...

    .... Nawet, jeśli ich nie chcę lub się ich boję, one i tak nastąpią. Zatem, sensowne jest odszukiwanie w zmianach zachodzących w życiu osobistym, zawodowym, w rozwoju wewnętrznym tego, co przynoszą nam jako pozytyw! Posłuchajcie mojej rozmowy na ten temat z Anną Kalatą... ------------------------------------------------------------------------------------------------------ http://youtu.be/fiKOciin34A {jcomments on}…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.