Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Katarzyna Miernicka

Qigong i tai-ch

qigong bkath4Podstawą wszelkiego życia była i jest energia: Hindusi nazwali ją prana, Hebrajczycy ruah, Grecy pneuma, Polinezyjczycy mana, Japończycy ki a Chińczycy qi (albo chi)*.

Rozpoznanie natury tej praenergii, tego jak nasze ciała pobierają ją i karmią się nią, jak rozprowadzają ją wewnątrz organizmu, stało się mądrością Starożytnych. Jak wiemy, Chińczycy również badali tę naturalną siłę wypełniającą i przenikającą wszechświat. Studiowali i odkrywali wzajemne powiązania wszystkich elementów przyrody, a zwłaszcza ich związek z człowiekiem, dzięki czemu stworzyli głęboką wiedzę, którą stosowali w medycynie i związanej z nią, szeroko pojętej, kulturze.

Większość z państwa zapewne o tym wie lub słyszała. Ograniczę się więc jedynie, dla uporządkowania, do krótkiego wyjaśnienia co to jest qigong i czym się różni od tai-chi (lub taiji)*.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Tajemnica fortu numer XIII

      Twierdza Przemyśl – betonowo-ceglane forty porośnięte krzewami. W czasie pierwszej wojny światowej kilkakrotnie zdobywana przez Rosjan i Austriaków.…

    Czytaj więcej...

  • Transplantacja wspomnień

      Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.