Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Październik 2012

Przemysław Nowakowski Przemysław Nowakowski

Dziesięć roślin magicznych

MandragoraRośliny towarzyszą ludziom od zawsze i wciąż niezmiennie zachwycają nas i fascynują. Wśród wielu gatunków flory są też takie egzemplarze, które skrywają niezwykłe tajemnice. Czasem naszą wyobraźnię pobudzają związane z nimi legendy, innym razem niecodzienne zastosowanie i wpływ na ludzką świadomość. Z całego świata roślin postanowiliśmy wyłonić te, które zasługują na miano „magicznych”.

 

Aby dokonać jakiejkolwiek selekcji, niezbędne jest wiarygodne i rzeczowe kryterium. W tym przypadku złożyły się na to cztery elementy: wymykanie się danego okazu naukowym interpretacjom, otaczająca go legenda, popularność w kulturze masowej oraz znaczenie dla losów świata.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Październik 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Mikołaj – święty czy nieświęty

    Podanie o życiu Mikołaja głosi, że przyszedł on na świat w Patarze, ok. 270 r., jako jedyne dziecko, uproszone gorącymi modlitwami rodziców. Wyróżniał się pobożnością i hojnością – kiedy matka i ojciec zmarli, stał się bogaczem, jednak nie zachował dziedzictwa dla siebie. Dzielił się majątkiem ze skrzywdzonymi i potrzebującymi, a w czasie zarazy, która nawiedziła miasto, pielęgnował chorych i dostarczał im żywność…

    Czytaj więcej...

  • Mit Świętej Joanny

    Badacze dowodzą, że szczątki Joanny d’Arc zostały sfałszowane, a bohaterska święta nie istniała.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.