Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Ciało umysł dusza

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Medytujesz? Dłużej żyjesz!

medytacja ce12 darmoweW Projekcie Shamatha naukowcy używają najnowszej metodologii i technologii Zachodu do analizowania skutków dalekowschodniej medytacji. Już pierwsze wyniki tych prac ujawniły, że silnie wpływa ona na stan zdrowia i długość życia człowieka.   

 

Projekt Shamatha prowadzony jest w Shambhala Mountain Center w odizolowanym od cywilizacji ośrodku w górach stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Osoby, które tam od lat przyjeżdżają, medytują po co najmniej 10 godzin dziennie, naśladując styl życia mnichów z Indii czy Japonii. W 2007 roku grupa naukowców rozpoczęła badania nad skutkami medytacji, które mają trwać 8 lat.

Na półmetku Projektu Shamatha

podsumowano uzyskane wyniki, a w kwietniu 2012 roku przedstawiono światu pierwsze wnioski. Celem tego długofalowego eksperymentu jest dokładne ustalenie, co dzieje się z psychiką i organizmem człowieka, który praktykuje medytację w życiu codziennym. Analiza wyników uzyskiwanych nie tyle dzięki subiektywnej ocenie osób poddawanych badaniom, ile najnowocześniejszej aparaturze, pokazuje, że w ludziach, którzy medytują, zachodzą istotne zmiany psychologiczne i fizyczne. Na przykład poprawia się samopoczucie oraz zdolność postrzegania. Naukowcy odkryli też zmiany w organizmach na poziomie komórkowym. Mianowicie u osób regularnie oddających się medytacji stwierdzono wzrost trwałości telomerów na końcach chromosomów, co oznacza, że praktyka ta opóźnia proces starzenia.

Zdecydowaną większość uczonych, którzy zaangażowali się w ten projekt, stanowią osoby mające już za sobą naukę medytacji. To z jednej strony zaleta, bo eksperci naprawdę wiedzą, czym się zajmują.

Z drugiej jednak, w świecie nauki tak dobra znajomość tematu może prowadzić do podważenia wiarygodności uzyskanych wyników. Uwagę na to zwraca dr Charles Raison, ekspert w dziedzinie interakcji umysłu i ciała z Emory University w Atlancie, który bierze udział w Projekcie Shamatha.

– Mamy świadomość, że także u naukowców występuje czysto ludzka tendencja, by próbować udowodnić to, do czego są już przekonani. W tym kryje się zagrożenie dla uznania rezultatów naszych badań – stwierdził dr Raison w wypowiedzi udzielonej w kwietniu 2012 r. czasopismu „The Observer”.

Obiektywizm metodologii i uzyskanych wyników zapewniają jednak rygorystycznie prowadzone wielostronne badania kliniczne oraz wykorzystanie urządzeń najnowszej generacji, służących do obrazowania mózgu.

Naukowcy biorący udział w projekcie zebrali już tyle dowodów, że w ich ocenie nie ma wątpliwości, iż medytacja nie jest wyłącznie chwilowym doświadczeniem duchowym lub psychologicznym. Jej praktykowanie niesie bowiem długoterminowe konsekwencje dla zdrowia fizycznego.

Wpływ medytacji na stan zdrowia człowieka badano też w innych ośrodkach, jednak z zasady chodziło o ustalenie, czy ma ona zastosowanie w leczeniu konkretnych chorób. Przykładowo, wyniki przedstawione w 2011 roku przez dr Sarę Lazar, ekspertkę w dziedzinie neurologii z Massachusetts General Hospital w Bostonie, dowodziły, dzięki medytacji obniża się ciśnienie krwi, zanikają objawy łuszczycy, lepiej też działa system immunologiczny u osób po szczepieniach oraz u chorych na nowotwory. Inne pilotażowe badania, których efekty w 2008 roku zaprezentował dr Willem Kuyken, szef Mood Disorders Centre przy University of Exeter, wykazały, że medytacja jest bardziej skuteczna niż dotychczas stosowane metody w zapobieganiu nawrotom choroby u osób cierpiących na depresję. Z kolei w 2009 roku dr David Creswell z Carnegie Mellon University w Pittsburghu przedstawił wyniki swych prac, które dowodziły wyraźnego spowolnienia postępu choroby u pacjentów z HIV.

Większość takich badań polegała na przejściu chorych przez krótki kurs medytacji, a następnie ustaleniu, czy wpływa to na leczenie trapiących ich schorzeń. Projekt Shamatha z kolei ma na celu zbadanie skutków medytacji praktykowanej w dłuższym czasie przez osoby o dobrym stanie zdrowia. Koordynatorem tych prac jest neurobiolog dr Clifford Saron z Center for Mind and Brain na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

Projekt Shamatha, zaplanowany na 8 lat, ma kosztować około 4 mln dolarów i jest częściowo finansowany przez prywatne organizacje zainteresowane badaniami nad medytacją, w tym przez Fetzer Institute i Hershey Family Foundation. Lwią część tak znacznych środków pochłonęło wyposażenie głównego laboratorium w najnowocześniejszy sprzęt badawczy oraz oprogramowanie do analiz.

Laboratorium

to, by medytujący mieli odpowiednie warunki, musiało zostać usytuowane na terenie odizolowanego ośrodka, stąd wybór Shambhala Mountain Center. W tym samym miejscu trzeba było zakwaterować zarówno osoby poddawane badaniom, jak i wielu uczonych studiujących rozmaite aspekty oddziaływania medytacji na praktykujących ją ludzi.

Większość badań, takich jak prowadzone przez neurologa dr. Giuseppe Pagnoniego z uniwersytetów w Modenie i Reggio Emilia we Włoszech, koncentruje się na zmianach zachodzących w zdolnościach poznawczych lub regulowaniu stanów emocjonalnych. Co innego jednak zainteresowało dr Elissę Epel, psycholożkę z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Dr Epel na co dzień współpracuje na tej uczelni z dr Elizabeth Blackburn, której w 2009 roku przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii za pracę nad telomerami. Dr Epel w ramach Projektu Shamatha postanowiła sprawdzić, czy na stan telomerów wpływają czynniki psychologiczne.

Telomery

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.