Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Grudzień 2012

Maria Szyszkowska Maria Szyszkowska

Odmiany przyjaźni

IMG 0005Ukazał się Tryptyk liryczny Zdzisława T. Łączkowskiego i zawarte w tym tomiku – swoistym dzienniku – słowa o przyjaźni skłaniają mnie do kilku refleksji. Właściwie nie ma w tej książce rozdziału zatytułowanego „Przyjaźń”, ale jest mowa o miłości, przyjaźń zaśjest jedną z jej postaci.

 Cenne jest, że autor napisał o znanym w środowisku artystycznym Ryszardzie Czubaku, tancerzu i aktorze. Napisał z nutą przyjaźni o kimś, kto swoją odmiennością czasem wywołuje agresję nietolerancyjnego społeczeństwa. Zdzisław T. Łączkowski zespala swój światopogląd chrześcijański z głęboką życzliwością dla osób inaczej myślących oraz inaczej żyjących niż nakazy jego wyznania religijnego. Ubolewa nad tym, że wielu genialnych twórców starało się ukrywać swoją inność, by wymienić Piotra Czajkowskiego, Paulo Pasoliniego, Witolda Grucę czy Jarosława Iwaszkiewicza. Mądrość przenika pogląd Zdzisława T. Łączkowskiego, że każdy człowiek ma prawo do miłości, a tej nie da się ująć w system żadnych rygorów.

 Ma rację wymieniony tu poeta, pisarz i dziennikarz, że przyjaźń przynosi poczucie bezpieczeństwa. Dodam, że więzi rodzinne, jeśli pominiemy związek z matką, nie dają poczucia bezwzględnej trwałości. Związki miłosne – także te sformalizowane w postaci małżeństwa – rozpadają się. Przyzwyczajenie się do siebie nie jest tym samym co miłość i podniosłe uczucia z nią związane.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Grudzień 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Angielscy heroldzi

    Wraz z pamiętną wyprawą Kolumba z roku 1492 poddani hiszpańskich władców sukcesywnie zwiększali zasięg eksploracji Nowego Świata. Napotykane przezeń plemiona wysp basenu Morza Karaibskiego oraz wybrzeży współczesnej Panamy i Wenezueli charakteryzował niski stopień rozwoju zarówno społecznego, jak i technologicznego…

    Czytaj więcej...

  • Telefon zza światów

    Wieczorem, 28 lipca 2007 roku Elizabeth Arden wróciła ze spotkania rodzinnego, które odbyło się po ceremonii pogrzebowej jej 80-letniej matki.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.