Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Grudzień 2012

Przemysław Nowakowski Przemysław Nowakowski

Historia prawdy uniwersalnej

Helena BlawatskaDziś, po zatoczeniu wielkiego koła, nauka spotyka się z mistyką w tym samym punkcie, w którym dwa i pół tysiąca lat temu zostawili nas wielcy mistrzowie. Tezy pozostają te same, zmienił się jedynie sztafaż. Myślenie i potrzeby człowieka zdominowała technologia. Co to oznacza dla nas?

 Wiara ludzi w zjawiska nadprzyrodzone istnieje niemal od zarania dziejów. Już pierwsi przedstawiciele homo sapiens oddawali cześć niematerialnym bądź materialnym bytom, które uznawali za swoich stwórców. Jednak religia – jako uporządkowany system wierzeń i rytuałów – mogła narodzić się dopiero wraz z pojawieniem się doktryn, w czasie osiowej epoki w dziejach (VII-

-VI w. p.n.e.). Na ten sam czas datuje się także narodziny filozofii. Przez setki lat różni myśliciele próbowali konstruować teorie wyjaśniające naturę świata, teologowie zaś i mistycy odkrywali subtelną istotę transcendencji. Rozwinęły się systemy myśli judaistycznej, buddyjskiej, taoistycznej, konfucjańskiej, chrześcijańskiej, muzułmańskiej. Kolejne odłamy religijne i sekty powstawały niemal równolegle. Każdy pragnął posiadać patent na swoją prawdę.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Grudzień 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Duch w chacie

    Kilka lat temu, w czasie wakacji, zorganizowałam w mojej nałęczowskiej chacie spotkanie z doktorantami. Godzinę poważnych dyskusji przerwał występ Koła Gospodyń Wiejskich w Bochotnicy. Panie, ubrane w regionalne stroje, tańczyły. Dla większości moich gości było to pierwsze zetknięcie ze sztuką ludową.…

    Czytaj więcej...

  • Pozytywna anormalność

    Były epoki, które przyznawały poetom i artystom uprzywilejowane miejsce w społeczności. Stanowią oni elitę w społeczeństwie, która wyodrębnia się ze znacznie większej grupy inteligencji. Sam proces tworzenia, a nie tylko dzieło będące jego rezultatem, przynosi twórcom głębokie poczucie sensu własnego życia.

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.