Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Grudzień 2012

Ewa Krajewska Ewa Krajewska

Matka Boska z Guadalupe patronka zdobywców świata

figurka Matki Boskiej z GuadalupeZanim wielcy odkrywcy nowych lądów, jak Kolumb czy Cortés, wyruszali w podróż, odwiedzali sanktuarium Matki Boskiej z Guadalupe w prowincji Estremadura w Hiszpanii. Tam modlili się o powodzenie dla swoich misji, a gdy kończyły się sukcesem, wracali, by podziękować za otrzymane łaski.

 

Meksykańska Matka Boska z Guadalupe, która ukazała się w 1531 roku na wzgórzu Tepeyac Indianinowi Juanowi Diego, jest powszechnie znana. Pielgrzymi i zwykli turyści często pytają, skąd wzięła się nazwa Guadalupe, skoro nie ma niczego wspólnego z miejscem objawień. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przypomnieć legendę o hiszpańskiej Matce Boskiej z Guadalupe.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Grudzień 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.