Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Grudzień 2012

Paweł Szlachetko

Tajemnica Inków

kipu darmoweJuż dziś mówi się, że może to być odkrycie na miarę stulecia! Jak niegdyś Kamień z Rosetty dopomógł odczytać hieroglify, tak dziś tabliczka z kipu, znaleziona w jednej z andyjskich wiosek, może stać się przełomem w odczytaniu pisma Inków.

 

Pierwszy Inca rozpoczął budowanie imperium w połowie XI wieku. Kiedy na początku XVI wieku Europejczycy dobijali do brzegów Ameryki Południowej, państwo Inków obejmowało swoim zasięgiem prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów, tereny Peru aż po Boliwię w głębi kontynentu. Z dzisiejszych wyliczeń wynika, iż zamieszkiwało je wówczas ponad dwanaście milionów ludzi, którzy zajmowali się uprawą roli, znając m.in. techniki nowoczesnego nawadniania, wypasaniem bydła oraz budową wielkich metropolii, posiadając stosowną wiedzę na temat obróbki kamienia łączonego glinianą zaprawą.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Grudzień 2012

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.