Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2013

Jędrzej Fijałkowski Jędrzej Fijałkowski

Jesteśmy czarną dziurą?

czy jestesmy czarna dziuraLipton i Braden doczekali się już niemal potwierdzenia swoich teorii przez tuzów nauki, inni czekają na swoją kolej. Niech no tylko wejdziemy na wyższy poziom! Niech no tylko minie ten 21 grudnia! Poleci błyskawicznie i nagle okaże się, że w końcu myślimy tak samo, choć każdy przedstawia swoje racje w inny sposób, potwierdzając je innymi dowodami. A przecież to chyba normalne w świetle fizyki kwantowej: każdy jest innym obserwatorem, każdemu pojawia się przed oczami inna rzeczywistość.

 Zupełnie jak w tym psychologicznym doświadczeniu, gdzie małżeństwo skłonne było kłócić się zajadle o postrzegany przez siebie kolor namalowany na kartce papieru trzymanej w ręku przez psychoterapeutę. Ona mówiła, że niebieski, a on furt, że czerwony. Kiedy terapeuta rzucił kartkę na stół okazało się, że z jednej strony była pomalowana na niebiesko, z drugiej na czerwono. Tak więc postrzeganie koloru, w naszym wypadku – rzeczywistości, jest pojęciem niesłychanie subiektywnym i zindywidualizowanym.

Dlatego nie odsądzajmy a priori od czci i wiary pewnego Hindusa, który od paru lat bryluje w Internecie, przedstawiając swoją teorię rozumienia świata, która trzyma się kupy, choć budzi uzasadnione wątpliwości w kręgach naukowych. Nassim Haramein, bo o nim mowa, nie jest naukowcem „zrzeszonym”. Łatwiej można by go nazwać freelancerem nauki. Trochę amator, trochę fanatyk swojej idei, próbuje „z drugiej mańki” rozwiązać wszystkie problemy dręczące współczesną naukę. Brzmi to jak nowe boskie objawienie, ale przecież ktoś wreszcie kiedyś wpadnie na tę wymarzoną Teorię Wszystkiego rozjaśniającą mroki niewiedzy, więc dlaczego nie Haramein akurat, więc dlaczego nie teraz?

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.