Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2013

Joanna Kułakowska

Zimowi przebierańcy

kolednicy 20121031Przebierańcy występują w bardzo wielu obrzędach na wszystkich kontynentach. Pełnią też istotną rolę w tradycji słowiańskiej, której echa wciąż pobrzmiewają na ziemiach polskich i ruskich.

Niestety, dawne zwyczaje ludowe giną w szybkim tempie – na ogół utrzymują się jedynie te, które z czasem silnie związały się z religią chrześcijańską, np. charakterystyczna polska obrzędowość Bożego Narodzenia. Sens i pierwotny cel tych rytuałów został niemal zupełnie zapomniany. Reliktowe zwyczaje kojarzone dziś jedynie z rozrywką miały niegdyś znaczenie magiczne – nie tylko podtrzymywały więź społeczną wsi, ale przede wszystkim wyzwalały potężne siły lub przed nimi broniły.

Czym właściwie są obrzędy? Ogólnie rzecz biorąc, stanowią zespół zbiorowych działań i praktyk będących częścią publicznej działalności o charakterze religijnym lub świeckim. Za główny cel i funkcję obrzędu w społeczeństwie uznaje się podtrzymywanie integracji. Na wszystkich kontynentach można zaobserwować wierzenie, że rytualnie przyjmując cechy zewnętrzne charakterystyczne dla postaci mitycznych bądź zwierzęcych, nabywa się zarazem ich właściwości. Zakładając specjalny ubiór czy maskę, uczestnik obrzędu staje się zatem częścią sfery sacrum, pośrednikiem pomiędzy śmiertelnikami a duchami i bóstwami, stanowiąc w tym czasie ucieleśnienie odgrywanej przez siebie postaci.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.