Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Styczeń 2013

Tadeusz Oszubski Tadeusz Oszubski

Zwierzęta i śmierć

rytualy zwierzat1Smutek po zmarłym krewnym, żałoba, to stany przypisywane dotąd tylko człowiekowi. Nauka zmienia jednak poglądy na ten temat. Okazuje się, że samoświadomość i wiążące się z nią postrzeganie śmierci są powszechne w królestwie zwierząt.

Większość osób mających psy czy koty, nie ma wątpliwości, że te zwierzęta reagują emocjonalnie na śmierć któregoś z domowników. Jednak depresyjny stan psa lub kota nie jest wyłącznie skutkiem specyficznego związku międzygatunkowego, który wynika z funkcjonowania zwierząt i ludzi w jednym stadzie. Zwierzę nie doznawałoby żałoby, gdyby nie uświadamiało sobie, czym jest śmierć. Byłoby jednak nadużyciem, gdybyśmy zachowania domowych pupilów uważali za odzwierciedlenie postaw z całego królestwa zwierząt. Przecież pies i kot żyją w nietypowy sposób, bo w ścisłej zależności od człowieka. Najnowsze badania uczonych dowodzą jednak, że także zwierzęta żyjące w stanie dzikim uświadamiają sobie, czym jest śmierć i odczuwają żałobę.

Nowe ustalenia ekspertów dowodzą, że małpy człekokształtne zdają sobie sprawę ze zjawiska śmierci i świadomie żegnają swych zmarłych. Odkrycia te przedstawiłem już szerzej w materiale opublikowanym na łamach „Czwartego Wymiaru” nr 10/2011. Tu wspomnę więc skrótowo o szczególnie wyrazistych przypadkach analizowanych przez zespół naukowy dr Dory Biro z uniwersytetu w Oksfordzie.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Styczeń 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.