Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Maj 2013

Krzysztof Z. Stec

Festiwal z Suryanamaskar

Każdy, kto przyjeżdża do Indii, wcześniej czy później natrafi na ikonę, obraz, plakat, posąg bądź napisy z imieniem Swami Wiwekananda. Trudno znaleźć Hindusa, który nie byłby dumny z tego narodowego bohatera i chyba najbardziej znanego jogina Indii.

 

To właśnie on w 1896 roku na konferencji w Chicago otworzył oczy świata zachodniego na jogę i na duchowość tego kraju. To dopiero po nim zaczęli pojawiać się, szczególnie w USA, inni znani mistrzowie jogi i guru rodem z Indii. Swami Wiwekananda jest autorem wielu ciągle powtarzanych maksym, takich jak: Bądź i twórz (Be and make), Połącz to, co najlepsze ze Wschodu, z tym, co najlepsze z Zachodu (Combine the Best of the East with that of the West) czy Obudźcie się, Indie, oświećcie cały świat (Wake up Bharat, Enlighten the World) itp. Nic więc dziwnego, że kiedy nadeszła 150 rocznica jego urodzin, całe Indie postanowiły uczcić ten dzień bardzo uroczyście.
Ten stały, niegasnący zapał do podążania ścieżką wielkich idei rzuconych niegdyś przez Wiwekanandę, postanowiono wyrazić jak Indie długie i szerokie rankiem 18 lutego 2013 roku masowym wykonaniem starożytnej formy Suryanamaskar, po polsku zwanej Powitanie Słońca. W wielkich i małych miastach w całym kraju, w szkołach, na placach zabaw i na stadionach zebrały się tysiące ludzi; wspólnie praktykowano ten najstarszy chyba system ćwiczeń – wszyscy razem, zsynchronizowani, wykonali tradycyjne 12 powtórzeń klasycznej wersji 12 asan. Dzień poświęcony Suryanamaskar celebrowany był na całym subkontynencie indyjskim – wydaje się jednak, że w stanie Maharasztra był obchodzony szczególnie, a to za przyczyną Maharadży Balasaheba Pant Pratinidhi. Ten żyjący w początkach XX wieku władca małego księstwa o nazwie Aundh, niedaleko Puny, wszystkim swoim poddanym nakazał praktykowanie Suryanamaskar w celu utrzymania sprawności fizycznej i ogólnego zdrowia. W swojej słynnej książce z 1929 roku, noszącej tytuł Surya Namaskars – Sun Adoration for Health, Efficiency and Longevity (Surya Namaskar – Adoracja słońca dla zdrowia, energii i długowieczności), opisał po raz pierwszy znaczenie i technikę tej praktyki. Dziesięć lat później, w 1939 roku, ukazała się następna jej wersja pod tytułem Surya Namaskars: The Ten Points to Health (Surya Namaskar: dziesięć punktów do zdrowia).

(...)Więcej przeczytasz w numerze Maj 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.