Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Lipiec 2013

Sylwester Raczyński

Idea Ukrytej Rzeczywistości

28Z LESSEM PAULEM HODUNIEM, kompozytorem, autorem tekstów, poetą, grafikiem, filozofem, ezoterykiem, frontmanem metalowych kapel „Fanthrash” i „Helless” – rozmawia Sylwester Raczyński.

 

Krzyżujecie koty na drzwiach kościołów, pijecie krew niemowląt, niszczycie cmentarne nagrobki…
– Tak, jasne… Kiedy zachodnia prasa podała, że Ozzy Osbourne (w rankingu na najlepszą setkę wokalistów metalowych wszechczasów zajął 8 miejsce) przegryzł niegdyś na koncercie gardło gołębiowi, także my czynimy to pasjami i z szatańskim upodobaniem… Taka jest metodyka mediów odpowiadających na najniższe instynkty czytelników. Nie uświadczysz na ich łamach prasy informacji, że pies pogryzł człowieka, ale gdy człowiek pogryzie psa – to sensacja na pierwszą stronę. Nikt nie podaje tam statystyki, że w przeciągu ostatniego roku wszystkie loty samolotów zakończyły się szczęśliwie, ale kiedy jeden się rozbije – wałkuje się sprawę kilka miesięcy, a czasami nawet lat. Lubujemy się w strasznościach i epatowaniu cudzym nieszczęściem. Z jednej strony: chyba wydajemy się sobie wówczas lepsi od pozostałych, bo my się przecież nie boimy, z drugiej – cieszymy się w duchu, że to nie nam się przytrafiło. A po trzecie, choć mam nieodparte wrażenie, że raczej „przede wszystkim”, to zwyczajne, cholerne wścibstwo każe ludziom zaglądać w życie innych.
Zdumiewające, jak ludzie, umiejętnie sterowani, potrafią zmienić się w niebezpieczny, groźny tłum. Jak pisze Gustav Le Bon, który pierwszy podał definicję psychologii tłumu: Dzięki „zaraźliwości” przekształcenie faktów odbywa się u wszystkich osobników danej zbiorowości w jeden sposób. (...) Zarówno nieuk, jak i uczony, kiedy staje się cząstką tłumu, traci zdolność obiektywnej oceny faktów.
Pamiętasz taki film Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” i ten tekst sprzątaczki sklepowej? Bo proszę pana, to pijak jest. A jak pijak, to wiadomo, złodziej.
Takie to właśnie równanie i nieskomplikowany kod: cmentarz, grób, kot, krew = muzyk metalowiec. I koniec. I nikt tematu nie weryfikuje, a szkoda, bo na przykład w czołówce światowych kapel metalowych grają też praktykujący katolicy. To dopiero zaskoczenie, co? Myślisz, że ich główną pasją jest rozkopywanie grobów?
Zmierzam do tego, że ocenianie zjawiska, którego się nie zna, przez pryzmat nierzetelnych informacji rozpowszechnianych przez tabloidy, osoby żądne sensacji i te bojące się nieznanego – powoduje takie właśnie najpierw opinie, a potem niewspółmierne do problemu reakcje. Jak mówi pewna sentencja: Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Kiedyś mieliśmy w kraju, jak pamiętasz, problem długich włosów. Ich nosicielom przypięto a priori opinię demoralizatorów, chuliganów i gwałcicieli. Zaś Czesława Niemena, dzisiejszego klasyka muzyki, rozliczano nie z długości wokalizy i melizmatów, tylko owłosienia.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Lipiec 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Awatar umysłu

    Podczas ostatniego pobytu w indyjskim, niegdyś upatrzonym przez hippisów Riszikesz, ku swemu kosmicznemu zdumieniu spotkałem Jaya, Amerykanina, którego po raz pierwszy widziałem lata temu w Puttaparthi. Jay – człowiek dzisiaj już niemłody, ale trzymający się ciągle świetnie – jest zafiksowany na punkcie oczyszczania ciała i najzdrowszego pod słońcem jedzenia.…

    Czytaj więcej...

  • Medytacyjny świat umysłu cz. 2

     Drzewo sefirot i energia kundalini. Według teologii kabalistycznej Bóg, powołując do istnienia świat, wypowiadał słowa. Wypowiadając słowa, tworzył istnienie za pomocą hebrajskich liter, tych samych, którymi napisana została Tora.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.