Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Lipiec 2013

Ela Szwaczkiewicz

Terapeutyczny teatr dr. Piotra Pałagina

53Od trzech lat regularnie uczestniczę w misterium Gwiazdy Magów, ustawiając w nim różne aspekty swojego życia. W tym czasie wykształciła się grupa osób regularnie biorących udział w tym niezwykłym terapeutycznym teatrze, które niemal w jednym czasie poczuły, że chciałyby czegoś jeszcze głębszego. W związku z tym silnym pragnieniem Gwiazda Magów rozwinęła się w Enneagram, postanowiliśmy więc z dr. Piotrem Pałaginem usystematyzować wiedzę, żeby oddać choć ogólny zarys tego, czym te misteria są.

Najważniejszym ich celem jest przekazanie informacji, w jaki sposób mogą one pomóc człowiekowi w rozwiązaniu dręczących go problemów i odnalezieniu własnej duchowej drogi. Zarówno ja, jako „wierny” uczestnik, jak i Piotr, jako prowadzący te warsztaty, odczuwamy zbawienne skutki tych spotkań nie tylko na własnej skórze. Widzimy zmiany życiowe również u innych osób, i to spektakularne. Aby jednak wyjaśnić symbolikę gwiazd, z którymi odbywa się nasza praca i opisać uczestnictwo w warsztatach, musimy zacząć od początku.

Ludzie od zarania dziejów próbowali stworzyć symboliczny alfabet. Z jednej strony dla ukrycia informacji, z drugiej zaś dla ich koncentracji, by w rezultacie za pomocą jednego symbolicznego obrazu objąć rzeczywistość.
Za przykład niech posłuży pięcioramienna gwiazda, czyli chiński pentagram.
Pokazuje on jedność pięciu elementów, np. pięciu żywiołów (ogień, ziemia, woda, metal, drzewo), pięciu przemian, pięciu kolorów (czerwony, niebieski, żółty, czarny, zielony), dźwięków i – najbardziej nas interesujący przykład – pięciu planet (Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn). Każdy następny system symboliczny, łączący coraz więcej pierwotnych elementów, potrzebuje coraz większej energii do uświadomienia poszczególnych jego części i zasad ich łączności między sobą. Przejdźmy zatem do tak ważnej dla nas siedmioramiennej gwiazdy króla Salomona, nazywanej Gwiazdą Magów.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Lipiec 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Czym jest wolność?

    O wolności i zniewoleniu człowieka z Jerzym Prokopiukiem – gnostykiem, ezoterykiem, filozofem, religioznawcą i pisarzem, naszym wieloletnim współpracownikiem, rozmawia Sebastian Minor.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.