Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Lipiec 2013

Eugeniusz Fajdysz

Kosmogonia i psychoenergetyka tantry

58Starożytna doktryna tantryczna zawiera w sobie głęboką wiedzę o jakości i prawach spolaryzowanych energii w naszym świecie. Współcześnie błędnie interpretuje się tantrę tylko jako technikę seksu i metodę do uzyskania przyjemności erotycznej. Taki punkt widzenia  rozprzestrzenia się w kulturze masowej i stanowi  jeden z obszarów  zarabiania pieniędzy w showbiznesie.

Wystarczy przejrzeć różnorodne reklamy seminariów o tematyce „tantrycznej”, żeby zrozumieć, jak gonitwa za erotycznym podnieceniem i poszukiwaniem orgazmu jest daleka od istoty prawdziwej tantry.

Ci, którzy chociaż powierzchownie studiowali tradycję tantryczną, dobrze wiedzą, że praktyki seksualne stanowią w niej ledwie niewielką część. Przede wszystkim cała praca z energiami odbywa się za pomocą wizualizacji technik mantrowych i diagramów do medytacji (jantry i mandale). Wykorzystywane są również różnorodne psychotroniczne narzędzia i ćwiczenia oddechowe, jak np. stosowana w jodze pranajama.
Nawet w tej znikomej części tantry, która dotyczy praktyk seksualnych, nie chodzi o uzyskanie niezwykle silnego orgazmu, ale powstrzymanie go i wykorzystanie wyzwolonych energii dla rozwoju duchowego.
Jeśli koncentrujemy się na podnieceniu seksualnym i pożądaniu, to bierze w tym udział drugi czakram, związany z obszarem seksualnym (Svadhisthana). Jeżeli mówimy o miłości, są tu zaangażowane minimum dwie czakry – Svadhisthana i czakra serca (Anahata), która odgrywa rolę wiodącą (rys. 1 – system czakr i meridianów).
Te energie mogą być sublimowane do wyższych ośrodków energetycznych i służyć jako źródło natchnienia, twórczości i duchowego rozwoju. Dlatego praktyka duchowa i twórczość są ściśle powiązane z ascezą i celibatem. Wtedy nie tracimy energii seksualnej na gry erotyczne, a używamy jej jako mocnego „paliwa”, sublimując ją do wyższych ośrodków energetycznych. Wyższym poziomem takich technik sublimacji jest praktyka Tapas.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Lipiec 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Polska Jerozolima

    Około 1595 roku Mikołaj Zebrzydowski i jego żona, Dorota z Herbutów ujrzeli z okien zamku, ponad zboczem sąsiedniej góry Żarek niecodzienne zjawisko: jaśniejące nieziemskim blaskiem trzy krzyże. Obserwowali je, aż zniknęły wraz z ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. To zdarzenie natchnęło Zebrzydowskiego, aby w miejscu pojawienia się krzyży zbudować kościół.…

    Czytaj więcej...

  • Sekrety kamiennych bab

    Każdy, kto trzy razy pogłaszcze po głowie przysadziste kamienne baby, które przycupnęły nad Motławą, tuż obok gmachu gdańskiego Muzeum Archeologicznego, wypowiadając przy tym w myśli życzenie, może liczyć, że wkrótce się ono spełni. Tak przynajmniej głosi jedna ze współczesnych miejskich legend. Szczególnie często z magicznej pomocy granitowych posągów korzystają studenci trójmiejskich uczelni podczas sesji egzaminacyjnych. Wydeptana wokół rzeźb trawa świadczy, że chętnych nie brakuje.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.